נורווגיה למטייל העצמאי: טיפים, מסלול והמלצות לאזור איי לופוטן

לופוטן נורווגיה

אחרי טיול של חודשיים בנורווגיה וסבאלברד שבו טיילתי ברגל עם תרמיל, אני משתף פוסט תובנות וטיפים כללי לכל סוג של טיול במדינה. המסלול שעשיתי – טיילתי בכל נורווגיה – התחלתי באיי לופוטן, עליתי לאיים הצפוניים של נורווגיה, המשכתי לסבאלברד (הקוטב הצפוני), לחזרתי לטרומסה ומשם ירדתי כל הדרך עד לברגן וטיילתי בדרום.

טיפים לקניות בנורווגיה: איך לחסוך כסף

זוהר הצפוני

נורווגיה יקרה. אין איך לברוח מזה. אבל טוב לדעת שהרשת סופר הזולה ביותר נקראת Rema1000 והיא כן כבר ידידותית במחיר. אחריה הרשת הקטנה יותר בשם KIWI. כל המוצרים ה"מיוחדים" (נקרא לזה) – תבלינים, פירות יבשים וכו' יקרים מאוד בנורווגיה לכן הייתי ממליץ להביא מראש מהארץ. אך החדשות הטובות הן – בכל רשת חנויות ישנם מוצרי החנות או מוצרי Firstprice שהם מוצרים מוזלים בהרבה ובכמעט באותה איכות. שווה לבדוק לפני הקנייה ולחפש את המוצרי First price. בנוסף ב – Rema יש וויאיפיי בחינם ללא סיסמה שפתוח בכל חנות והוא מהיר מאוד, ככה שזה גם אחלה של מקום רגע לעצירה והתאפסות.

סים ותקשורת

מטיילים לזמן קצר? ממליץ לקרוא ואולי לרכוש דבר שנקרא Allsim מדובר בסים דיגיטלי פשוט, יחסוך הרבה כאב ראש. אני ממליץ לתיירים לקנות אצל חברה בשם Telia הכי משתלם כלכלית, מספר מגוון של חבילת ואופציה להטענה באפליקציה.

דרכים מומלצות להתניידות עצמית בנורווגיה

פיורדים נורווגיה

השכרת רכב: תנו עדיפות לרכב חשמלי

אם אתם מחליטים להשכיר רכב, לא להרתע מלשכור רכב חשמלי, יכול להיות מאוד משתלם במחיר ויש מספר רב של אופציות לטעינת הרכב, מחיר הדלק משתנה כל יום לכן יש להתעדכן נקודתית אבל קחו בחשבון – כן יקר (לפעמים טיפה יותר או טיפה פחות מהמחיר בארץ). מבצעים לאורך כל השנה עבודות תשתית וכבישי לאורך כל המדינה. בעיקר סביב הגשרים והמנהרות ולכן כדי להתעדכן לפני נסיעות ארוכות במצב הכבישים שלא להתקע. המלצה לבדוק פשוט דרך גוגל מפס (וויז לא תמיד מעודכן).

טיפ שיעזור לכם לכם כסף עבור השכרת רכב בנורווגיה: חלק מחבורת ההשכרה בעלות החשבון הזה שווה לשאול לפני היציאה לדרך. יש אתר נורווגי, שבו אנשים פרטיים מציעים את הרכב שלהם להשכרה, כולל ביטוחים והכל, זה עובד דרך אתר או אפליקציה ממש כמו Airbnb. המחירים הם חצי מהמחירים בחברות השכרה הרגילות, שווה בדיקה. no.getaround.com.


4 טיפים מאת מערכת העריכה של אתר לטייל בעולם:

 1. נהיגה בצד שמאל: נורווגיה היא אחת המדינות הבודדות בעולם שבהן נהיגה היא בצד שמאל של הכביש. חשוב להקפיד על נהיגה בצד הנכון של הכביש, וכן לזכור שהרמזורים פועלים בצורה הפוכה מאשר במדינות שבהן נהיגה היא בצד ימין.
 2. מגבלות מהירות: המגבלות על מהירות הנסיעה בנורווגיה משתנות בהתאם לסוג הכביש והאזור. בדרך כלל, המגבלה המרבית היא 80 קמ"ש בכבישים בין-עירוניים, ו-50 קמ"ש בכבישים עירוניים. ישנם גם אזורים שבהם המגבלה המרבית היא נמוכה יותר, כגון באזורים כפריים או באזורים עם תנאי דרך מאתגרים.
 3. זהירות בנהיגה בכבישים הרריים: נורווגיה היא מדינה הררית, ולכן חשוב להיות זהירים בנהיגה בכבישים הרריים. הנהיגה בכבישים אלו יכולה להיות מאתגרת, במיוחד במזג אוויר קשה.
 4. התחשבות בהולכי רגל וברוכב אופניים: הולכי רגל ורוכב אופניים הם בעלי עדיפות על הכביש בנורווגיה. חשוב להיות זהירים בנהיגה בסמוך להולכי רגל ורוכב אופניים, ולהאט את מהירות הנסיעה.

תחבורה ציבורית: מומלץ לקנות דרך אפליקציה אשר חוסך עד 50% מהמחיר

על כל סוג אוטובוסים רכבות ומעבורות מאוד נוחה וידידותית, מדוייקת וכן טיפה יותר יקרה מהארץ אבל עדיין מדובר בעלות נמוכה. הזולה של כ-50% במחיר של התחבורה הציבורית כאשר קונים את הכרטיס באפליקציה, לכל איזור בנורווגיה יש אפליקציה שונה (הכוונה לאיזור כמו הנגב הגולן הערבה בארץ וכו') לכן יש להוריד את האפליקציה המתאימה אבל שוב התהליך מונגש באנגלית פשוט מאוד וחוסך 50% מהמחיר!!

מעבורות: טיפים אשר יחסכו זמן וכסף

אין צורך להזמין מראש!, מגיעים ועומדים בתור. וההמלצה הכי חשובה, ניתן להרשם לדבר שנקרא autopass. מדובר ביצירת חשבון לתשלום אוטומטי במעברה רק ע"י רישום המספר רכב שלכם עי הסדרן רכבים במעבורות. לא רק שזה חוסך המון כאב ראש וזמן זה גם מעניק 10% הנחה בכרטיסים ולחלוטין שווה. מדובר בתהליך של דקות בודדות וחבל שלא לעשות אותו.

תופעות טבע מדהימות בנורווגיה

בתקופות השונות בשנה בעיקר בחלק הצפוני של נורווגיה (החוג הארקטי) קיימות תופעות טבע מדהימות ביופיין.

בקיץ: שמש חצות (MidNightSun)

איך נראית שקיעה בנורווגיה

באופן כללי יש לדייק את זה לתאריכים לפי כל שנה – שקיעות שמפילות את הלסת ו-24 שעות ביממה יש שמש ואור, תופעה מדהימה ביופיה, בנוסף השמש שוקעת בחצות, השקיעה עצמה ארוכה מאוד ומגיעה גם לכשעה שעתיים ולאחר מכאן השמש זורחת מחדש. הצבעים אתם יכולים רק לדמיין (כתום אדום עוצמתי). ובכללי להיות יום שלם 24 שעות עם אור במשך חודש זה חוויה לא נורמלית.

בחורף – הזוהר הצפוני (נקרא גם אורורה,אורות הצפון)

תופעה מדהימה של אורות צבעוניים בשמיים, שובר לכם לוקש שמוכרים לתיירים, התופעה הזו (לא נכנס כרגע להסבר המדעי שלה) מתרחשת תמיד או כמעט תמיד, כל השנה. שני דברים צריך בשביל לראות אותה בשמיים.

1- חושך 2- שמיים נקיים מעננים וכו'. ואלו 2 דברים שהם יחסית נדירים בנורווגיה אבל בהינתן שהם מתקיימים השמיים יצבעו. כמובן שגם לזה יש תחזית ועוצמות ושעות וכו' אבל זה ההסבר העקרוני.ואפשר לראות את התופעה גם לבד בקמפינג או להעזר בחברת טיולים מקומית.

בעייני אלו הן חוויות המיוחדות ביותר שאפשר לחוות ואם כבר טסים לנורווגיה אז חבל לפספס.

איי לופוטן (Lofoten)

אני חייב להקדיש למקום הזה פסקה, איי לופוטן Lofoten הם חד משמעית מהנופים הכי יפים בעולם. האיים מאוד מתויירים, בעלי תחבורה ציבורית יחסית עשירה, הרבה מאוד טיולים ואטרקציות, וכפרים ותרבות מדהימה. בנוסף האווירה באיי לופוטן שונה מעט מדרום נורווגיה הקלאסית, אנשים יותר חמים ויותר פתוחים.

איי לופוטן נמצאים מעבר לחוג הארקטי ולכן התופעות שכתבתי עליהן מתקיימות באיזור גיאוגרפי זה. שלושת כפרי הדגל של האיים הם:

(מדרום לצפון) Riene, Henningsvaer. Svolvaer. בכל אחד מהם יש טיולים מרכזיים עם נופים מדהימים, כנראה רוב תמונות התיירות שראיתם מנורווגיה הם משם.

המלצות שלי

הר ריינה (Reine)

לטפס לפסגת ההר המשקיף על הכפר והכפרים שאחריו – שרשרת איים קטנה נקראת Reinebringen, נוף עוצר נשימה.

סוולוואר (Svolvaer)

טיפוס לעבר רמה שבהר סוג של כתף, ממנה יש נוף להר Svolvaergeita (הר העז), הר בצורה מאוד מגניבה שניתן גם לטפס אליו בטיפוס סלעים. בנוסף לאחריו יש עוד כמה נק' שוות כמו Djevelporten שהוא סלע שתקוע באוויר.

הנינגסוואר (Henningsvaer)

הפוגה קטנה מטרקים ומסלולים, הכפר נמצא על קבוצת איים קטנה שהיא יותר בתוך הים. כל הכפר הזה הוא בעצם גלריה אחת ענקית, הוא יפייפיה ומוכר בשם וונציה של לופוטן. בנוסף בכפר עצמו נמצא מקום מאוד מיוחד שבו עבדתי תקופה קצרה. המקום נקרא Trevarefabrikken.

המקום שייך לכמה חברים צעירים מהעיר ברגן שהלכו והגשימו חלום משותף, הם קנו ושיפצו מפעל ישן משנות ה-40 והפכו אותו היום למה שהם קוראים לו "בית תרבות". ב"מפעל" יש היום, בית קפה, מסעדה, בר ופאב, מקום לאירועים, מקום לפסטיבלים ומסיבות, במות פתוחות לאמנים שונים ומקומיים והופעות, בית מלון קטן של 10 חדרים, סאונה, וסטודיו ליוגה וכו' וכל זה נמצא על מפרץ סירות ישן של המפעל.

אם אתם מחפשים לטעום קצת תרבות נורווגית מקומית, מקום שהוא יותר על רמה וסטייל, לחוות חוויה יותר חברתית או פשוט לשתות קפה טוב במקום מאוד יפה זה המקום בשבילכם. הכנסו לדף הפייסבוק שלהם להתרשמות – TREVAREFABRIKKEN.

לסיכום

אני אגיד שוב, טיילתי בכל נורווגיה במשך חודשיים, חציתי ברגל מהצפון לדרום, הייתי כמעט בכל מקום. יש לי המון טיפים והמלצות ורעיונות, כל מי שרוצה יכול להתייעץ מוזמן לכתוב בתגובות למטה. תכתבו לי בכיף, תתייעצו ובעיקר תעשו חיים.

שתפו את העמוד

כתיבת תגובה

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
  דילוג לתוכן