כל מה שצריך לדעת על טיול בסקנדינביה ובמדינות הבלטיות עם ילדים

זו תהיה קלישאה לכתוב, שזהו טיול מסוג אחר, אבל…זהו טיול מסוג אחר!

יצאנו ביום האחרון של החופש הגדול לטיול במשך 14 לילות עם שלושה ילדים בני 11, 8 וכמעט 4 ליעד פחות מוכר ומתוייר לישראלים (בקושי מצאתי חומר בעברית) ובו 4 מדינות: אסטוניה, שוודיה, פינלנד ולטביה.

וזהו המסלול:

יום 1, טיסה לריגה:

טיסת וויז אייר לריגה, שהוזמנה כשנה מראש, 90$ לכרטיס. שלוש מזוודות ובחירת מקומות ייקרו את הכרטיסים פי 2…למרות, שהמחיר עדיין סביר, היום כבר לא הייתי עושה זאת, כמובן, ומסתפקת בטרולי ובמכונות כביסה. גם הייתי מתגברת על הגעגוע לבעל וילד או שניים במשך 4 שעות טיסה..

מיד עם ההגעה לריגה נסענו לתחנה המרכזית ומשם אוטובוס לטאלין. 4 שעות נסיעה. אל תנסו את זה בבית! חשבנו, שירדמו, זה לא קרה…כ- 12€ לאדם.
שכרנו דירה ממש במרכז העיר העתיקה דרך בוקינג, פה נשאר 3 לילות הבאים.

יום 2, טאלין, אסטוניה

כן, יש מדינה כזו אסטוניה … ולא, בעלי היקר, התושבים לא נקראים אסטונאוטים (כך קראו להם פעם בארץ נהדרת).

טאלין, זו עיר נמל, מאוד עתיקה, שלא ניזוקה במלחמות ומדהימה ביופיה. כאן נולדתי. העיר קטנה, יחסית, ונוחה לטיול, אפשר למצות אותה תוך יומיים. לקחנו סיור מודרך עם בחור ישראלי שגר שם, דובר עברית ורוסית – קוראים לו אלכס – הטלפון (ווטסאפ) שלו 0037255508982

העיר שופעת במיתוסים, סיפורים ואגדות מרגשות (שבחלקן, מאמינה עד היום). המדריך היה נהדר! סיפר לילדים המון סיפורים גם על העיר וגם על הילדים המקומיים ובתי ספר, הם ממש ממש התלהבו. אחר הצהריים הלכנו לפארק Kadriorg.

 • הפארק הזה והעיר העתיקה, זה, בעצם, מה שחשוב לראות בעיר. בפארק ישנו לונה פארק קטן לילדים, נפגשתי עם חברת ילדות ובתה, היה מרגש נורא!

יום 3, טאלין

יום נוסטלגי ומרגש בשבילי, פחות מעניין בשבילכם. לקחתי את כולם לבית בו נולדתי, לחצר שלי, וכל סיפוריי, קיבלו פנים.

הלכנו לבית הספר, ראינו את המגדלור (עיר נמל, זוכרים?) בצהריים שוב מפגש עם חברה וטיול בעיר העתיקה, שבמהלכו נכנסנו למוזיאון ילדים, כמו מדעטק אינטראקטיבי, אבל כולו קשור לגוף האדם. משעמם, למות! הילדים, נהנו ממש..לא יודעת ממה בדיוק…לא שואלת שאלות אם אין תלונות! (Tervishoiumuuseum)

מלונות מומלצים בטאלין:

יום 4, הפלגה לשוודיה

לקראת השעה 13:30 הגענו לנמל ועלינו למעבורת להלסינקי – שייט שעתיים כולל ארוחת צהריים, בופה, עלה לכולנו 170€. הבופה, ממש חוויה קולינארית!

וככול שאתה רוסי יותר, כך החוויה עוצמתית יותר, עולם שלם של דגים מלוחים מכל הסוגים והמינים ומאכלי ים… במעבורת ענקית ומרשימה. מעבורת חברת Tallinnk.

מיד עם הגעתנו להלסינקי, לקחנו מונית לנמל אחר שם עלינו לשייט של שני לילות לשטוקהולם. שני לילות, שתי ארוחות ערב ושתי ארוחות בוקר עלה לכולנו 360€. שווה כל שקל! חברת Viking line.

חדר מאוד קטן עם חלון ושתי מיטות קומותיים, שרותים ומקלחת. הנופים בדרך, עוצרי נשימה!

על אוניה יש קזינו, דיוטי פרי, משחקיה, סאונה, חדרי משחקי מחשב ועוד הכל מהכל. מאוווווד חוויתי!

יום 5, שטוקהולם, שוודיה

בשעה 10:00 הגענו לשטוקהולם. הפעם, לא הייתה לנו תוכנית מיוחדת יש לנו כ 6 – 7 שעות. ממש ביציאה מהאוניה, עמד בחור דובר רוסית והציע סיור מודרך בעיר, מייד הצטרפנו, אנחנו ועוד משפחה מרוסיה עם שני ילדים.

הסיור הזה היה מוצלח ביותר  במהלך הסיור, הפלגנו לאי של המלך, עשינו סיבוב בחשמלית ומאחר והיו 5 ילדים, נכנסנו למוזיאון ילדים עפ"י סיפוריה של אסטריד לינדגרן (בילבי, קרלסון) ועוד כל מיני דמויות מאגדות עם.שם המוזיאון Junibacken המחיר סביב 15-17€ לאדם.

במהלך הסיור במוזיאון, שבחלקו אינטראקטיבי, עלינו לקרונות מעופפים בחושך, וריחפנו מעל מיניאטורות מדהימות ומושקעת מאוד של אגדות ילדים, מלווה בסיפורי עם תוך כדי. תרגמתי לילדיי והזדעזעתי! סיפורים נוראיים!!!(אחים גרים, פראיירים לאומת אגדות עם השבדיות?), לא פלא, שפה נולדו ספרים כמו "נערה עם קעקוע של דרקון"….מפוחדים ומבועטים המשכנו בסיור, ולאט לאט חזרנו לעצמינו, אך תמימותי נעלמה לעד בעקבות סיפורים אלו! (לדוגמא, שני אחים שנלחמו בדרקון, ואז בגלל האש, אחד מהם נהיה נכה ולא יכל לזוז, אז התאבדו האחים והגיעו לעולם טוב יותר, לציין, כי אחים אלו, כבר מתו בסיפור קודם מוות נורא אחר) ושוב, ילדיי נהנו מאוווד והמשיכו לדבר על הסיפורים עוד ועוד. סיימנו את הסיור בעיר העתיקה ציורית יפייפיה ורצנו ריצה קלה חזרה לספינה ללילה נוסף.

יום 6, פינלנד – אספנו את הרכב

בשעה עשר בבוקר, הגענו לנמל בהלסינקי, נסענו לאסוף את הרכב ששכרנו מראש דרך סקיי סקאנר (כ- 1000 ש״ח לשמונה ימים), נכנסנו לקניות בסופר המשכנו לדירה נוספת שלנו, בה נהיה 7 לילות.

הדירה, יותר נכון, הבקתה, נמצאת ביער, בסמוך לשמורת הטבע נוקסיו (Nuuksio), בקתת עץ על האגם, עם סירה פרטית וסאונה, שני חדרי שינה וסלון.

הבקתות מרוחקות מאוד אחת מהשניה, והטבע…אין שום דרך לתאר. הבקתה במרחק כ- 40 דקות מהלסינקי (בגוגל- Nawkhil nature, vila eino).

המארחת, אנו, באה להסביר לנו על תפעול הבית. בין היתר, הראתה לנו חיות שמסתובבות פה, כששאלתי על דובים, שהיו בתמונות, אמרה, שזה רק אם יהיה לנו מזל התפללתי בשקט, שלא יהיה מזל. הסבירה לנו על מסלולי טיולים לא מתויירים, ודאגה להדגיש לאן כדאי ללכת, כדי לא לפגוש אנשים….חמודה! קיבלתי ממנה ח"ח על פטריה, שזכרתי מילדותי, שמותר לאכול. הראתה נחשים ושורה שלמה של חרקים, שבעקבות עקיצתם, חייבים לפנות לרופא ועוד כל מיני, והלכה.

יצאנו מיד ללקט פטריות, ובערב טיגנו ואכלנו אותן, בתקווה, שהן באמת אכילות. הניסוי עבר בשלום.

יום 7, פינלנד

התעוררתי מוקדם בבוקר ורצתי לתפוס את הזריחה, אך נראה, שנפגוש את השמש בפעם הבאה, כבר כשנחזור לארץ. קמנו בעצלתיים מוכנים לטיול עליו המליצה אנו, במטרה לא לפגוש אנשים. אנשים, אמנם, לא פגשנו, אבל פגשנו נחש ערסי, אנו התרגשה מהתמונה, ששלחתי לה ואמרה שזה באמת נדיר (אנחנו, פחות).

אחרי שיטוט ביער במסלול אותו סימנו עם סימני דרך המארחים שלנו, חזרנו לנסות את מזלנו בסירת משוטים. אנו הביאה שלוש חגורות הצלה לילדים ואמרה שהמים 17 מעלות, אז לא נורא אם נתהפך.. הילדים התרגשו בטירוף! גם יצאה אלינו השמש (כנגד כל הסיכויים).

ארוחת צהריים בחצר של הבקתה ונסיעה להלסינקי.

העיר לא מרשימה, כולה נהרסה במלחמה ונבנתה מחדש, נחמד ולא יותר מזה. משם המשכנו במעבורת לאי סואומנלינה (Soumenlinna), בה מבצר, תותחים ועוד (כרבע שעה במעבורת).

סואומנלינה  – זוהי שכונה של הלסינקי, שבעצם ממנה התחילה העיר. הסתובבו שם קצת, ירוק ויפה, לחלק העיקרי לא הספקנו להגיע בגלל כל מיני בעיות טכניות הקשורות לעייפות, אולי נחזור בהמשך.

הילדים מתעלפים לפני שנשכבים על הכרית ואנחנו החלטנו לחנוך את הסאונה, בהחלט מוסיף לחוויה הנורדית.

יום 8, פינלנד – ארוחה מסורתית

בעקבות חוויה ממש טובה במדינה אחרת, גם הפעם החלטנו ללכת לסדנת בישול אצל מארחת מקומית. הזמנו סדנא של 3 שעות בהכנה ארוחה מסורתית, נורדית, דרך האתר "Eat with".

גם הפעם זה היה ממש ממש מוצלח! הכנו ארוחה שלמה ושני קינוחים, אותה אכלנו בסוף ביחד. זה היה בעיר סמוכה אספו Espoo. חוויה מאוד אותנטית ומיוחדת.

לאחר הארוחה, המארחת שלנו לקחה אותנו לחצר בית ספר, לפרוק אנרגיות. חזרנו לבקתה שלנו למנוחה קצרה והמשכנו לגן חיות.

גן חיות נמצא על אי, אליו מגיעים במעבורת כעשר דקות מהלסינקי. גן חיות מאוד יפה, ירוק,רק חבל שלא ראינו חיות.. .ראינו אולי 10 מהן, כששלוש מזה לא מוגדרות, ראיתי כאלו רק בתמונות והייתי בטוחה שכבר נכחדו. כניסה עלתה 60€ למשפחה, מעבורת 14€, גלידות 17€ וחניה 28€ (לא ממליצה – לא שווה את הכסף).

בדרך חזרה בהלסינקי נקלענו לתערוכת מכוניות אספנות, לצלילי להקת רוק ואווירה ממש נהדרת. בחושך, הלסינקי נראיתה לי ממש שונה מיום קודם. כנראה, שלוקח זמן להתאהב בה.

יום 9, פינלנד – לונה פארק בהלסינקי (Linnanmaki)

יום שהוקדש כולו ללונה פארק Linnanmaki. הכניסה חופשית וישנם כמה מתקנים חינמיים, צמיד לכניסה לכל המתקנים עולה 39€ לאדם גם לילד. לונה פארק מאוד מוצלח, עם המון מתקנים לכל הגילאים, ממש צפוף (במובן הטוב), אין הליכה ממושכת בין מתקן למתקן, למרות שהיה יום חופש, לא עמדנו באף מתקן מעל 5 דקות.

אנו אמרה לקפוץ לאגם אחרי סאונה ואם אנו אומרת, אנו יודעת…קפצנו למים…אנו אמרה 17 מעלות המים, הרגיש מינוס 5. חוויה מטורפת! חייבים לנסות לפחות פעם בחיים. אימצנו את זה לשגרה יומית פה, "ברומא תנהג כרומאי".

יום 10, פינלנד פארק חבלים Huippu, שנמצא בעיר אספו Espoo

כ- 40 דקות נסיעה. פארק מדהים! מאוווד מקפידים על בטיחות, ארבע רמות קושי, מחולק לפי צבעים כמו בסקי, ירוק, הכי קל, כחול, אדום ושחור. מעל 140 ס"מ אפשר לעשות את כל הרמות.

המחיר הוא 25€, בלי הגבלת זמן, בין 100-120 ס"מ, 12€. הכוונה הייתה "לשחרר את ווילי" כפול 3 ולנוח ביער המרהיב הזה, אך הסתבר, שהקטן חייב ליווי.

מי שלא ניסה את זה לפני, גם אל תנסו! פחד מוות!!!

לא ברור, מי מאיתנו היה חייב ליווי, לא הקטן, בטוח! לקח כשעה להסדיר את הדופק, ואז גם חזרה הנשימה..(ואני מדברת על מסלול הקל ביותר) הילדים, במקביל, לא הפסיקו לטפס כל פעם גבוה יותר ויותר כולל אופניים בגובה כ- 7 מטר, גם הקטן, בליווי אחיו. לא ברור איך הם אוהבים את זה!!! לחובבי הז'אנר, ממש אתר חובה.

בדרך חזרה, מול חניה הגדולה עצרנו במגרש משחקים ענק בנושא Angry beards, הילדים, ממש משחקים, לא ראיתי אף חטיף, יש מה ללמוד מהם.

ערב ראש השנה בילינו ליד מדורה, גיפילטע פיש נדחה לל"ג בעומר.

יום 11, פינלנד שמורת הטבע נוקסיו (Nuuksio)

שמורת הטבע נוקסיו – לא לפספס! אתר חובה, בעיניי. התחלנו את המסלול הסגול ביער סבוך ומדהים, בדרך לקטנו פטריות, נזכרתי בשיעורי יער מכיתה ג', גדלתי באסטוניה, אותו טבע. כמובן, שוב היינו לבד, המסלול מוביל לאגם נוסף עם עוד נוף עוצר נשימה. טיילנו כארבע שעות, כ"כ יפה ומיוחד,שאפילו הקטן לא התלונן. באמצע הדרך עצרנו לפיקניק.

חזרנו הביתה, עפ"י דרישת הקהל יצאנו לסיבוב נוסף עם הסירה והמשכנו לעיר פורבו (Porvoo). אמנם, המליצו לנו לנסוע לשם בבוקר, אבל לא הזדמן עד כה.

העיר ממאה ה 13, אחת העתיקות בפינלנד. כשהגענו, היה אפור וקודר. רוח חזקה וטפטוף גשם. הגענו לעיר העתיקה, בתי עץ בכל הצבעים, היינו לבד, מזג האוויר לגמרי הוסיף לאווירה ה"קריפית"- העיירה מדהימה ביופיה! הרגשה שנכנסנו לעיר רפאים.

לאחר סיבוב בעיר העתיקה, נכנסנו להתחמם במסעדה "Rofoelo's steak house ", ממליצה בחום! האוכל מאוד טעים ומחירים לגמרי סבירים, כמו בארץ. חזרנו הביתה לקראת 23:00.

יום 12, פינלנד פארק מים Flamingo spa

זה היום הראשון, שמהבוקר עד הערב ירד גשם, אז נסענו לפארק מים פלמינגו ספא (Flamingo spa) מקום גדול ומרווח, לא מגוון במיוחד, ארבע מגלשות, מרחב גדול לקטנים, הכל מאוד נקי, מטופח, ושוב, בטיחותי מאוד.

במהלך היום, במצטבר היו שם אולי 20 אנשים. ריק לגמרי! הילדים לא רצו לעזוב. 10€ לילד, 15€ מבוגר. ארוחת צהריים בסטייל מקדונלדס לכל המשפחה 150 ש"ח (בארץ, זה יותר). אם אתם באזור, תלכו ל Serena,
זו הייתה התוכנית המקורית, אך הם סגורים לשיפוצים. Serena מרשימה הרבה יותר. אבל גם יקרה כמעט פי שתיים. בילינו שם יום שלם בקושי הצלחנו להוציא אותם משם ונסענו לארוז, מחר בבוקר עוזבים את פינלנד וממשיכים ללטביה.

לתמונות מהמלון

אתגר הקפיצה לאגם הקפוא לאחר סאונה, היה מלווה היום בגשם זלעפות. פינלנד…

יום 13, לטביה, ריגה

טיסת בוקר לריגה, תחנה אחרונה שלנו בטיול, פה נשהה שני לילות. שכרנו דירה ממש במרכז העיר דרך Airbnb, מבנה ישן, אך דירה יפה, נקיה ומרווחת. הגענו לריגה ב- 12:00, שמנו דברים והמשכנו למפעל שוקולד Laima.

 הזמנו סיור וסדנא מראש. היינו 2 משפחות, הבנתי שבקיץ, זה המוני. סיור מרתק (לא עבור הילדים, אבל גם לנו מגיע) על תולדות השוקולד והחברה עם הדגמות וטעימות, ואז יש קטע אינטראקטיבי של תמונות וסרטונים, פה מתעוררים הילדים ומיד לאחר מכן סדנא מקסימה ומתוקה, בעיקר. מבוגר 17€, ילד 15€. ילד בגיל בית ספר.

משם הלכנו כחצי שעה למרכז העיר, עצרנו בדרך לפארק שעשועים קטן עם טרמפולינות ועוד, בדרכנו למסעדה בעיר העתיקה Rozengrals ממש חובה!

ארוחה לאור נרות, מלצרים מחופשים לאבירים, מנות מיוחדות, שקשה לתרגם בסגנון של פעם. שילמנו 100€ למשפחה.

לאחר מכן, הסתובבנו בעיר העתיקה, איש חוץ ממני, לא היה בעניין.. הגדול אמר, שלא מבין מה יש להסתובב בה אם אין הדרכה…

יום 14, העיר יורמלה (Jurmala)

זוהי עיירת נופש לחוף הים הבלטי. נסענו לשם ברכבת מריגה, חצי שעה, 9€ לכל המשפחה הלוך חזור. עיירה לא גדולה עם טיילת ססגונית, בתי קפה, דוכנים עם מזכרות שבסופה יער אורנים מרשים (Dzintari) ובו משחקיה גדולה, ארגז חול, יש גם פארק חבלים. לא נכנסנו. ואז יצאנו לחוף הים שגם שם בילינו די הרבה זמן, מנסים להתעלם מהילדים שחפרו עצמם בחול, בלי להכנס למים, 15 מעלות בחוץ. זה היה יום רגוע, יחסית.

חזרנו לריגה לקראת הערב וסיימנו את היום ואת החופשה במסעדת The wood. ממש במרכז העיר העתיקה ושוב הופתענו לטובה בעניין המחירים בה למרות מיקומה האטרקטיבי.

יום 15, חזרה הביתה

טיסת בוקר בוויז אייר.

תובנות מן הטיול למדינות הבלטיות והסקנדינביות:

 • בעניין המחירים, אסטוניה, שוודיה ופינלנד, המחירים בערך כמו שלנו, אסטוניה טיפה יותר זולה. לטביה הרבה יותר זולה מכולן, אין לי מושג למה.
 • קניות לא עשינו, לא נכנסנו לקניונים.
 • כל הטיסות, שייט, העברות, מקומות לינה הוזמנו הרבה זמן מראש.
 • לקטן הבאנו בוסטר.
 • המזוודות היו מיותרות, סרבלו לגמרי את כל המעברים והיוו קושי העיקרי.
 • עלות הטיול יצא בערך כמו טיול להולנד שעשינו באותה תקופה שנה שעברה.

כתיבת תגובה

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
  דילוג לתוכן