דרך חדשה ומיוחדת לגלות עולם – טיולי התנדבות!

דמיינו לעצמכם להיות חודש שלם ביעד מסויים, להכיר אנשים מכל העולם, לקבל מקום לינה וארוחות מבלי לשלם עליהם ולזכות להכיר את היעד בצורה אותנטית ממש כמו מקומיים, וכל זה בתמורה לעזרה של כמה שעות בודדות ביום – החלום הזה יכול להפוך למציאות שלכם בקלות בעזרת טיולי התנדבות, עליהם ארחיב בפירוט בכתבה הבאה!

נתחיל בהיכרות קצרה

היי! נעים להכיר, אני תמר הר זהר בת 22 מתנדבת ומטיילת בעולם לבד ויוצרת תוכן בנושאים האלו כבר יותר מחצי שנה. טיול ההתנדבות הראשון שלי היה לכפר קטן בספרד בשם לטור וערך שבוע. מאז, אני יכולה להגיד שלגמרי התאהבתי בקונספט ויצאתי לעוד כמה וכמה חוויות סולו בעולם (התנדבויות וטיולים), גם בזמן כתיבת שורות אלו אני נמצאת בהתנדבות בגלמפינג בקוס שביוון בשבוע האחרון שלי להתנדבות אחרי שביליתי פה כבר 4 שבועות, כל זאת כחלק מטיול התנדבות גדול שאני מקיימת ממש עכשיו.

אז ראשית, בואו נבין מה זה בעצם טיול התנדבות? טיול התנדבות הוא טיול שבתמורה לעזרה של כמה שעות בשבוע אתם מקבלים מקום לינה והטבות נוספות משתנות כמו: ארוחות, פעילויות מקומיות, ועוד. אפשר להתנדב בפרוייקטים חברתיים, ארגונים לא ממשלתיים, וילות אקולוגיות, אכסניות, קהילות שונות ועוד מסביב לכל העולם.

העזרה למארח משתנה ממקום למקום והיא יכולה להיות: עזרה עם בעלי חיים, עזרה עם ילדים, עזרה בהוסטל, עזרה במרכז יוגה, לימוד שפה, תחזוקה, יצירת תוכן, אומנות ועוד רבים אחרים. גם מיקום החוויה משתנה ויכול להיות בכפר, בעיר, בחוף ים או בכל מקום אחר שמופיע בפלטפורמה.

איך יוצאים לטיול שכזה?

כיום, יש מגוון רחב של קהילות שמציאות לנו את האפשרות להתנדב דרכם ברחבי העולם. אני באופן אישי משתמשת בוורלדפאקרס ומאוד נהנית מהשימוש בה, לכן אני גם ממליצה עליה. וורלקפאקרס זו קהילה בטוחה לטיולי התנדבות שבה אנו יכולים ליצור קשרים עם אלפי מטיילים ומארחים מסביב לעולם ובעצם להתנדב דרכה.

ברגע שיש לנו מנוי אנחנו יכולים ליצור קשר עם כל מארח ברחבי העולם שנמצא בפלטפורמה ולהגיש בקשה להתנדבות. בנוסף, אנחנו יכולים ליצור קשר עם מתנדבים אחרים שכבר היו במקום ההתנדבות שאנחנו מעוניינים בו ולקרוא ביקורות שלהם מהחוויה. לכל מקום התנדבות דירוג שאותו נתנו המתנדבים שכבר היו בו והוא יכול להיות מ-1 ועד 5 כוכבים.

דבר נוסף שהופך את השימוש בפלטפורמה לבטוח הוא שיש להם תמיכה של 7 ימים בשבוע ב-3 שפות וברגע שאנחנו מאשרים התנדבות הם נותנים לנו ביטוח שמאפשר לנו לקבל החזר על לילות בהוסטל במידה ומשהו ממה שסיכמתם עם המארח שלכם משתנה ולא הולך כמתוכנן. כמו כן, המארחים מאומתים על ידי צוות הפלטפורמה וגם הם מקבלים לווי צמוד מוורלדפאקרס על מנת לוודא שהכל יעבוד כשורה.

באתר, תוכלו לחפש התנדבות ע״פ היעד שאתם רוצים, העזרה שאתם מציעים, הזמן בו אתם רוצים לנסוע ועוד קטגוריות רבות כדי שתוכלו למצוא את ההתנדבות שהכי מתאימה לכם!

תוכלו להירשם לוורלדפאקרס ולרכוש מנוי דרך הקישור הבא — לחצו כאן  ויחד עם הקוד: ZOHAR תקבלו 10$ הנחה ברכישת כל אחד מהמנויים באתר. מידע נוסף על המנויים השונים, הפלטפורמה והחוויות שלי בעולם תוכלו לראות —> באינסטגרם שלי.

ליציאה לטיול התנדבות יתרונות רבים, ביניהם היתרון לחוות תרבות שונה לעומק, בצורה אותנטית וחשופה בין אם זה דרך המארח של ההתנדבות, ובין אם זה דרך מקום ההתנדבות עצמו או סתם מעצם השהייה שלנו תקופת זמן ארוכה יותר מטיול קלאסי (4 לילות) במקום שאנחנו עוד לא מכירים.

כמו כן, זו הזדמנות טובה ללמוד ולתרגל את שפת המקום וזו גם דרך נהדרת לשפר את האנגלית שלנו שכן, בהרבה מההתנדבויות בעולם זו תיהיה הדרך העיקריות שלנו לתקשר עם המארח, המתנדבים הנוספים ובני המקום.

יתרון נוסף חשוב הוא שזו הזדמנות מצויינת להכיר אנשים וחברים חדשים מכל רחבי העולם ולהיחשף לסיפורים האישיים שלהם. בהרבה התנדבויות אנחנו ניהיה עם עוד מתנדבים מרחבי הגלובוס או לחילופין עם אנשים בני המקום שתמיד שמחים לראות ולהכיר מתנדבים מהעולם. נוסף לכך, זו דרך מעולה לטייל בזול ולחסוך בהוצאות משמעותיות בטיול כמו לינה, מזון (בחלק מהמקומות) ועוד.

כמובן שזו גם הזדמנות להשפיע באופן חיובי ואמיתי בעולם, לתת מעצמנו ולהשאיר את החותם האישי שלנו בכל אחד מהיעדים בהם נבקר וגם לחוות חוויה שונה ומיוחדת וללמוד הרבה על העולם ועל עצמנו.

אחת מהחוויות האחרונות שיצא לי לחוות הייתה התנדבות של חודש בחווה להצלת חזירים באירלנד אליה יצאתי בפברואר האחרון. החוויה הזו הייתה משמעותית מאוד עבורי וגרמה לי להתפתח ולגדול בהרבה תחומים. קודם כל, זו הייתה חווית ההתנדבות הראשונה שלי שבה היו הרבה מתנדבים – היינו

באזור ה-15 אנשים בגילאים שונים מכל רחבי העולם ואני חייבת לציין שמאוד הופתעתי מהחיבור שהיה לי עם האנשים שם ומכמה שהגיל הוא לא פקטור במקומות כאלו – באופן מפתיע ואירוני 2 מהאנשים היותר קרובים אלי בהתנדבות הזו היו יוהאנה בת 19 מגרמניה וג'ייסון בן 33 מאירלנד.

פערי הגילאים לא הורגשו לפחות עבורי וזה היה מקסים בעיני. גם החוויה של לגור יחד ולחלוק מרחב משותף כמו מעיין קומונה הייתה מהנה ומלמדת עבורי – אומנם לא גרנו כולנו יחד, היינו בבקתות של בין 2-5 אנשים בכל בקתה אבל בישלנו לעצמנו ביחד, ניקינו אחרינו ביחד, עבדנו בחווה יחד ויצאנו לפאב ביחד. האנגלית שלי השתפרה מאוד בחודש הזה מהסיבה שפשוט לא הייתה לי ברירה ונאלצתי לדבר באנגלית כדי לתקשר עם האנשים.

העבודה עם בעלי החיים הייתה מדהימה והרחיבה לי את הלב, גיליתי שחזירים הם חיות מאוד חכמות והן יכולות להיות ידידותיות ולמדתי להכיר אותם ואת ההתנהגות שלהם לעומק.

העבודה הייתה 5 שעות ביום עם 2 ימים חופשיים וכללה בתוכה: לתת לחזירים מים ואוכל, למלא את הבתים שלהם בקש, לנקות את הסביבה שלהם ולתת להם תשומת לב. את הזמן החופשי שלנו העברנו בשיחות עומק, משחקים, יציאה לטיולים פאבים ועוד.

אחד הדברים המשמעותיים ביותר שלמדתי הוא לחיות את הרגע ולהיות נוכחת בו ב-100% וזאת בעקבות כל הפרידות מכל האנשים שהכרתי בהתנדבות. כל אחד שמגיע להתנדבות מגיע לתאריכים שונים ולכן אם מגיעים למשך תקופת זמן ארוכה חווים תחלופה גדולה ומהירה של אנשים ומתרגלים לזה שנפרדים מאנשים ואנשים חדשים מגיעים כל הזמן.

טיפים חשובים

לקראת סיום, אני רוצה לשתף איתכם את חמשת הטיפים הכי חשובים עבורי לטיול התנדבות סולו מוצלח:

 • תקשורת – זה הטיפ הראשון מהסיבה שאני חושבת שהוא בין הטיפים היותר חשובים עבור חוויה מוצלחת. חשוב לשמור על תקשורת בריאה ורציפה עם המארח שלנו ועם המתנדבים האחרים ובכל בעיה שיש לנו לפנות ולדבר בצורה מכבדת ולא לשמור את הבעיה לעצמנו על מנת שנוכל לפתור אותה. הייתי אומרת שזה מרכיב עיקרי לחווית התנדבות מוצלחת.
 • ראש פתוח – אתם מגיעים למדינה אחרת ואתם תכירו אנשים מכל העולם עם תרבויות שונות מאוד משלכם וככל הנראה גם עם דת שונה משלכם ולכן חשוב לשמור על ראש פתוח ולנסות ללמוד ולהרחיב את האופקים שלנו לגבי תרבויות ודתות שאנחנו לא מכירים ולא לשפוט אלא לקחת את החוויה הזו כהזדמנות להעשיר את הידע שלנו!
 • תארזו מעט – מהניסיון שלי הרבה דברים שאנחנו חושבים שאנחנו צריכים ומביאים איתנו לטיול אנחנו לא משתמשים, בנוסף בטיסות הלאו קאוסט אנחנו משלמים תוספת על מזוודה שאנחנו מביאים איתנו ולכן ההמלצה שלי היא לארוז מעט, במיוחד כי בסופו של דבר אנחנו בהתנדבויות כנראה נשתמש בבגדי עבודה לרוב ובהרבה מקומות תיהיה לנו אפשרות לעשות כביסה לכן אין צורך במזוודה גדולה מלאת בגדים.
 • זמן לבד – לפעמים חווית התנדבות יכולה להיות מאוד אינטנסיבית במיוחד עם זו חוויה עם כמות גדולה של מתנדבים. חשוב לדעת ולהבחין מתי אנחנו זקוקים לזמן לעצמנו ולדעת לקחת אותו – הוא יתרום לנו ויעזור לנו להנות יותר עם אנשים בהמשך. זמן לעצמנו לא חייב להיות יום שלם לבד, הוא יכול להיות גם לצאת לריצה, להקשיב לפודקאסט או סתם לשכב במיטה ולהקשיב למוזיקה – זמן לעצמנו כולל בתוכו כל פעילות שתגרום לנו להרגיש טוב יותר.

 • תסמכו על האינטואיציה שלכם – זה הטיפ האחרון אבל החשוב ביותר, תסמכו על עצמכם! אם אנחנו נמצאים בסיטואציה שלא נוחה לנו והבטן שלנו מתפתלת בצורה לא נוחה אנחנו צריכים להקשיב לעצמנו ולהיגיון שלנו ולפעול על פיו, במיוחד כשאנחנו לבד במדינה זרה. תזכרו שאין תחליף להגיון הבריא שלנו והאדם שמכיר אותנו הכי טוב בעולם הוא אנחנו עצמנו!

שתפו את העמוד

כתיבת תגובה

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
  דילוג לתוכן