חוויה מטורפת במרכז איסלנד – הרים צבעוניים, הר געש, עמק מרהיב ועוד אינספור הפתעות

איסלנד מחולקת למספר אזורים על המפה, אך לא רק. לכל אזור יש את הייחודיות שלו, הנופים שלו ואפילו את הצבעים המאפיינים אותו. בכתבה זו נתרכז בחלק אולי המעניין ביותר באי, מרכז איסלנד (Highlands).

את מרכז איסלנד מרשתות דרכים המסומנות באות F – כולן אינן סלולות ויש צורך ברכב 4×4 (מורשה לנסיעה בדרכי F מבחינת הביטוח) כדי לנסוע עליהן. כל דרך מתאפיינת ברמת עבירות שונה, כולל מעברי מים שיש צורך בחצייתם.

בחלק מהאתרים המציעים טיולים לאיסלנד, ניתן למצוא טיולים הכוללים ימים המוקדשים ל"כניסות" למרכז איסלנד ולשמורות הקסומות שלו. לא ניתן ללון ב- Highlands (למעט בבקתות בלינה משותפת) ולכן ברוב המקרים נכנסים לטייל במרכז ההררי ויוצאים ממנו באותו יום, כך פעמיים, שלוש או יותר בהתאם למסלול הטיול.

גם הרשת מלאה בהצעות למסלולים וטיולים במרכז האי, בכל זאת מדובר באחד המקומות המיוחדים על כדור הארץ (למרות שלפעמים ההרגשה שהיא שאתה דווקא לא על כדור הארץ, יותר בכיוון הירח:)

אז החלטתם שאתם מגיעים לאיסלנד לוקחים רכב 4×4 (החלטה נבונה) ושאתם מטיילים הרפתקנים? הנה כמה מן המקומות שאסור שתפספסו!

שמורת ההרים הצבעוניים לנדמנלאוגר

יש לא מעט מטיילים שיבחרו בלנדמנלאוגר כמקום היפה במרכז אילסנד ואולי בכל האי. ניתן להגיע לשמורה ממרכז דרכים (F) ואם תרצו תוכלו להגיע גם בלי צורך לחצות ולו מעבר מים אחד. יחסית הדרך לשמורה לא ארוכה ותוך שעתיים מכביש 1 כבר תוכלו להגיע למרכז המבקרים הממוקם בליבה של השמורה. שם גם תחכה לכם בריכת מים ענקית, גיאותרמית, לרחצה חופשית וסופר מהנה!

ממרכז המבקרים תוכלו לצאת לטיולים רגליים באורכים שונים, בשדות לבה והרים צבעוניים. כל המסלולים מסומנים ועובדי המרכז ישמחו לעזור לכם בכל שאלה.

אם ברצונכם לטייל בשמורה ואתם ללא רכב 4×4 (הנדרש למשימה), תוכלו תמיד להצטרף לאוטובוס שמגיע עד לשמורה ויאסוף אתכם מרייקיאוויק, או להצטרף לקבוצה קטנה בסופר ג'יפ, רכבים שהותאמו לשטח הקשוח של איסלנד ומספקים חוויית נסיעה בפני עצמה.

הר הגעש אסקיה

גם כאן מדובר באחד האייקונים הפראיים של איסלנד. 150 ק"מ לעומק המרכז ההררי אל עבר אחד מפלאי האי, הר הגעש אסקיה. אמנם באמת מדובר ביום טיול די קשוח הכולל מעברי מים חלקם קשוחים אף הם, אבל בסוף הדרך (הלוך.. יש גם חזור) מחכה לכם פנינה אמיתית. כאשר אומרים שיש מקומות באיסלנד שנראים כאילו נלקחו מהירח, הכוונה חד משמעית לאזור אסקיה. לוע הר הגעש העצום המלא במים משלים את התמונה הסוריאליסטית של האזור.

עמק ת'ורסמורק

שמורת ת'ורסמורק כנראה מעט פחות פופולרית מלנדמנלאוגר ואסקיה, אך זהו כנראה חלק מהקסם שלה. עמק ת'ורסמורק הוא חלק מטרק מאד מפורסם, טרק לנדמנלאוגר-ת'ורסמורק אך ניתן להגיע גם ישירות ללב השמורה. עם רכב 4×4 סטנדרטי קטן תוכלו להגיע עד לנהר Krossá ואת הנהר לחצות בגשר רגלי. מומלץ מאד לטייל בת'ורסמורק עם אחד מטיולי הסופר-ג'יפ שעוברים די בקלות את הנהר ויקחו אתכם לנקודות נסתרות בעמק. בשמורה עצמה תוכלו לצאת למסלול רגלי מקסים ולהעזר במרכז המבקרים Húsadalur. ניתן להגיע למרכז המבקרים גם עם אוטובוס "שטח" הפועל בתדירות יומית בחודשי קיץ.

F35 – דרך קיולור

דרך F35 (דרך קיולור) חוצה את מרכז איסלנד מדרום לצפון בחלק המערבי שלו. הדרך עוברת בין שני קרחונים ומספקת נופים ותופעות גיאותרמיות במיטבם! נהוג לצאת לדרך מאזור מפל גולפוס, הדרך מתחילה ממש שם. סה"כ יקח לכם לחצות את כל איסלנד בערך 5 שעות על דרך לא סלולה ולעתים די קופצנית. החלקה הצפוני של הדרך ממקום Hveravellir, שדה גיאותרמי מהמרשימים באיסלנד ולא רחוק ממנו בריכה גיאותרמית בטמפרטורה מושלמת לרחצה! אל תצפו למקלחות וחדרי הלבשה 🙂
את דרך קיולור מאד מומלץ לעשות בנהיגה עצמית, עם כל רכב 4×4 (איו מעברי מים לחצות). היא משתלבת היטב כמעט בכל טיול עצמאי ומתאימה למטיילים קצת יותר הרפתקניים, כאלה שיעדיפו אותה על פני חלקו המערבי של כביש הטבעת.

חשוב!

למרות שלחלק מהמקומות במרכז האי תצליחו להגיע גם עם רכבים שאינם 4×4 – חשבו פעמיים! אם משהו יקרה לרכב, הביטוח של חברת ההשכרה לא יהיה מוכן לשאת בהוצאות והן יגבו מכם. זה יכול להגיע להרבה מאד כסף.
לחלק מהמקומות במרכז האי ניתן להגיע רק אם חוצים מעברי מים. לא כל רכב 4×4 מתאים למשימה. למקומות אלה רצוי לשכור רכבים כדוגמת טויוטה לנד קרוזר.

יש לזכור שרוב חברות ההשכרה אינן כוללות בביטוח מעברי מים ולכן הסיכון הוא באחריות הנהג.
כל הדרכים במרכז איסלנד מסומנות היטב! יש להקפיד לנסוע בהן ורק בהן. כל ירידה מהמסלולים פוגעת קשות בטבע האיסלנדי שכל כך חשוב להם וגם מסכנת את המטיילים שלא פעם נתקעים עם הרכב כי פשוט לא נסעו על הציר שהיו אמורים לנסוע עליו.

שתפו את העמוד

כתיבת תגובה

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
  דילוג לתוכן