טיול תרמילאים בויאטנם מצפון לדרום: 11 יעדים תוך 44 ימים 4,700 שקלים לאדם

סיפור דרך ארוך ומפורט עד כמה שאפשר. שלא תגידו שלא הזהרתי 🙂

נכתב בסופו של דבר מתוך העיניים שלי והחוויה האינדיבידואלית שלי ועל כן יש לקחת כל דבר בגדר המלצה בלבד. מפרסמת את סיפור הדרך בשביל *מי שרוצה*, אתם בסופו של דבר בוחרים אילו המלצות לקחת ואילו לא.

ההרכב: 3 תרמילאים

מסלול טיול מפורט מצפון לדרום ויאטנם 11 יעדים תוך 44 ימים 4,700 שקלים לאדם

 1. האנוי – 3 לילות (עוד 2 בהמשך) (Hanoi)
 2. הא ג׳יאנג – 2 לילות (Ha Giang)
 3. סאפה – 3 לילות (Sapa)
 4. קאט בה (Cat Ba) – לילה אחד
 5. מאי צ׳או (Mai Chau) – לילה אחד
 6. טאם קוק – 4 לילות (Tam Coc)
 7. פונג נה – 2 לילות (Phong Nha)
 8. הואה – 2 לילות (Hue)
 9. הוי אן – 9 לילות (Hoi An)
 10. דאלאת – 5 לילות (Dalat)
 11. הו צ׳י מין  – לילות 3 (Ho Chi Min)

טיפים כלליים בויטנאם:

סליפרים בויטנאם

סליפרים הם חלק מאוד גדול מההתניידות בויאטנם בשל המרחקים הגדולים. בגדול זו דרך די נוחה + חוסך לילה. סליפרים זה בעיקר עניין של הרגל.

כמה טיפים לגבי סליפרים: מומלץ להביא ליינר על מנת שתרגישו כמה שיותר בנוח (במיוחד אם אתם נגעלים). המון פעמים קר מאוד בסליפרים ולכן מומלץ להביא לבוש ארוך (שכבות כך שאפשר להוריד אם חם).

תתארגנו על מים + משהו לנשנש. הנהגים עושים עצירות לשירותים ולאוכל אבל לרוב העצירות הם במקומות מקומיים מפוקפקים ואין באמת מה לאכול.

כשאני מזמינה סליפר מסוכנות כלשהי אני תמיד מבקשת לראות תמונה של הסליפר, לי חשוב לישון בסליפרים למעלה (למטה לפעמים מכניסים מקומיים שישנים במעבר וזה לא נעים), ולכן אני תמיד מבקשת מראש שיכתבו על הכרטיס שאקבל מיטה למעלה (לפעמים זה לא מזיז לאף אחד אבל לפעמים הסדרנים כן מסתכלים על זה).

לא באמת משנה אם יש שירותים או אין בסליפר, כך או כך עושים עצירות בדרך. ממליצה לישון במושב האחורי המשותף של הסליפר רק אם אתם חבורה של כמה אנשים.

אחרת יכולים לנסות להכניס ביניכם מקומיים (מעבר למספר המושבים הקיימים המושב האחורי). קיימת אופציה (יותר יקרה) של סליפר VIP שאמור להיות יותר מרווח ונוח- נפוץ יותר בסליפרים בצפון. ממליצה לנעול את התיק הקטן שלכם שבו נמצא הכסף והדרכון. גם בסליפרים/בתא המטען יש גניבות.

טיפ לנסיעות בויטנאם

בכל נסיעה כלשהי בין אם זה בסליפר או במיני וואן אחד מאיתנו תמיד מעלה את התיקים והשני רץ לתפוס מקום. לא תבינו עד כמה זה קריטי עד שתתקעו במושב האחורי של הסליפר/ליד השירותים בסליפר/במושב האחורי של המיני וואן ותצטרכו להעביר כך נסיעה ארוכה.

אתם מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלנו ״עזרה ראשונה לטיול המושלם בעולם״ בקבוצה תוכלו לשאול שאלות לפני ובמהלך תכנון הטיול לויטנאם, בנוסף לשתף את החוויות שלכם מהטיולים בחו״ל ואף למצוא שותפים לדרך.

מזג אוויר בויטנאם

יש המון אטרקציות בויאטנם שתלויות במזג האוויר. כלומר פחות נהנים בהם במזג אוויר לא טוב (גשם, ערפל) ולכן מזג האוויר מהווה שיקול במקומות מסויימים.

המסלול שלי בויאטנם הלך לפי כך. המקומות להם נדרש מזג אוויר טוב בעיניי הם: הלופ, סאפה והלונג ביי. בגלל שהאנוי זו עיר מרכזית מאוד- נוח בזמן שמחכים למזג אוויר טוב לעשות גיחות לערים כמו קאט בה, מאי צ׳או או טאם קוק. ממליצה להצטרף לקבוצות הוואטסאפ של ויאטנם ולהתעדכן בזמן אמת ממטיילים על מזג האוויר.

השכרת אופנועים בויטנאם

כנראה שתמצאו את עצמכם משכירים אופנוע בהמון יעדים בויאטנם (אני אגב הסתדרתי בלי להשכיר אופנוע אפילו פעם אחת – פשוט ישנתי במקומות מרכזיים). כשמשכירים אופנוע יגידו לכם לתדלק יותר משתבזבזו באמת ולכן ממליצה לכם למלא רק ליטר/ליטר וחצי ליום. נסו לחפש מקום השכרה מומלץ על ידי אנשים ותמיד עדיף להשאיר כסף כפיקדון ולא דרכון. לפני השכרת האופנוע צלמו אותו מכל זווית אפשרית וכל שריטה שיש כדי שלא ינסו לעקוץ אתכם בסוף על נזק שלא באמת גרמתם.

לא ממליצה לאנשים שמעולם לא רכבו על אופנוע לרכב בפעם הראשונה בויאטנם. ולאלו שלא משכירים אופנוע – יש המון דרכים להתנייד גם ללא. ממליצה בויאטנם בעיקר להשתמש בגראב.

המלצות לבנות בויטנאם

ממליצה תמיד להסתובב בתיק עם של/צעיף/משהו להתכסות מאחר וייצא לכן להיות בהמון מקדשים ואתרים היסטוריים בהם יש להתלבש בצורה צנועה.

גניבת טלפונים ותיקים בויטנאם

פגשתי לא מעט אנשים שגנבו להם את הטלפון ברחבי ויאטנם. ככל שתהיה לכם המודעות לכך כך תוכלו יותר להימנע מזה. צאו מנקודת הנחה שיש המון המון כייסים. חשוב לא ללכת ברחוב עם הטלפון ביד אלא חצי להסתיר אותו/להוציא אותו רק במקומות סגורים ובטוחים כמו הוסטלים וחנויות. כנל לגבי הוצאת כסף מכספומט. בנוסף מומלץ להימנע מלהסתובב עם תיקי צד מאחר ולאופנוענים יותר קל לגנוב אותם. התופעה נפוצה מאוד בערים הגדולות (האנוי, הו צ׳י מין, הוי אן).

אוכל בויטנאם

על מנת להימנע מבעיות כאלו ואחרות בקיבה חשוב לוודא שבמסעדה בה אתם יושבים לאכול השירותים לא נמצאים בתוך/סמוך מידי למטבח – תופעה אשר ידועה בויאטנם (בעיקר בצפון).

כדאי לראות

ממליצה מאוד לראות לפניי/תוך כדי את הסדרה The Vietnam War בנטפליקס.

ויזה לויאטנם

הגענו לוייאטנם בטיסה מתאילנד ולכן עשינו ויזה אלקטרונית (תופסת רק במעבר אווירי ולא במעבר קרקעי). עשיתי ויזה ל-3 חודשים עם כניסה קרקעית אחת בעלות של 15$ דרך האתר Vietnam Cheap Visa. תוך שלושה ימים שלחו לי אישור למייל. אתם אמורים לקבל רשימה של שמות של אנשים אקראיים וביניהם גם השם שלכם.

חשוב לוודא שכל הפרטים נכונים (תאריכים, שם, מייל). הדפסתי את כל הקבצים ששלחו לי במייל. במייל שולחים לינק לטופס כניסה ויציאה (Entry and exit form), תדפיסו אותו ותמלאו אותו לפניי על מנת לחסוך זמן בשדה התעופה.

כשנוחתים בהאנוי יש ללכת קודם כל לעמדת התשלום של הויזה ורק לאחר מכן לביקורת גבולות. מגישים את כל הטפסים שהדפסתם ומילאתם מראש (יש לצרף תמונת פספורט) ומשלמים סכום של 25$.

לא ביקשו מאיתנו כרטיס יציאה מווייטנאם. מאוד ממליצה לעשות ויזה ל-3 חודשים!! גם אם אתם נשארים רק עוד שבוע מעבר לכך, חודש לא מספיק לויאטנם. המון אנשים מאריכים כאן את הויזה וזה סתם יוצא יותר יקר, עדיף מראש לא להיות מוגבלים, הרוב כן חורגים מעל חודש בויאטנם.

לינק לאתר הויזה: ‏www.cheapvietnamvisa.net

סים

קנינו סים של Viettel של 28GB לחודש בעלות של 250,000 דונג. עבד מצויין לאורך כל ויאטנם וגם בצפון! את הסים עשינו דרך סוכנות שנמצאת ממש מחוץ לבאפלו הוסטל בשם Sinh Cafe Tourist.

משיכת כסף

בבנק VP ניתן למשוך עד 7 מיליון דונג ללא עמלה.

האנוי (Hanoi)

האנוי ויאטנם

עיר הבירה של וייאטנם. מודרנית, צפופה ורועשת. אני מאוד אהבתי את האנוי! לדעתי יש מה לעשות פה ואפשר להעביר פה 4-5 לילות בכיף. עיר מרכזית שתמיד חוזרים אליה בוייטנאם (מסלול הכוכב).

יש בה מבחר של אוכל מעולה!! שווקים כיפיים, והמון ברים שכיף לשבת בהם בערב. לדעתי האנוי היא עיר שכיף לעשות אותה בחלקים ולא ברצף, יומיים פה יומיים שם. בהאנוי יש בית חב״ד במרחק של 30 דקות נסיעה ממרכז העיר.

נסיעה משדה התעופה בהאנוי למרכז העיר:

יש כמה אופציות להגעה משדה התעופה למרכז העיר. ניתן לקחת מונית שמציעים במקום, להזמין גראב או לקחת אוטובוס. קיימת תחנת אוטובוס ממש ביציאה משדה התעופה. קשה לפספס, בדרך כלל הנהג כבר ייגש אליכם. עלות נסיעה למרכז העיר היא 40,000 דונג עבור אדם. הנסיעה אורכת כ-40 דקות.

לינה בהאנוי

באפלו הוסטל האנוי (Buffalo Hostel) – הוסטל שממוקם ממש במרכז העיר, כ-2 דקות הליכה מהשוק. שילמנו 120,000 דונג עבור מיטה בדורמס ללילה.

קיימת אופציה גם לחדרים פרטיים. ממש אהבנו את ההוסטל! תמיד נקי ומסודר, יש ויי פיי, מים חמים, בריכה, וארוחת בוקר מפנקת שכלולה במחיר. אווירה טובה והמון אירופאים וצעירים. הרבה ישראלים שוהים שם ולכן הוא מומלץ עבור אלו שמחפשים נחיתה רכה/ישראלים נוספים.

כל יום משעה 19:00-20:00 יש בלובי בירה בחינם ללא הגבלה. בכל יום בשעה 13:30 מוציאים סיור ברחבי העיר באנגלית. מומלץ לעשות בוקינג מראש בשל תפוסה מלאה.

למידע נוסף ולהזמנת חדר במלון בופאלו לחצו כאן 

אוכל בהאנוי:

האנוי מורכבת ממבחר של מסעדות מערביות לצד המון מסעדות מקומיות. ממליצה לא לוותר על האוכל המקומי ולטעום! מעבר לכך שזה זול, תופתעו לגלות שיש להם הרבה מאכלים מקומיים מעולים. ממליצה לעשות סיור אוכל ביום יומיים הראשונים שלכם בהאנוי – מעבר לכך שזו אטרקציה בפני עצמה, כך תדעו להמשך איזה אוכל וייאטנמי אהבתם ואיפה אפשר לאכול אוכל וייאטנמי טעים.

תוכלו למצוא גם את כל הרשתות המוכרות: Burger King, McDonald’s, KFC, Starbucks, El Gaucho.

10 מסעדות ובתי קפה מומלצים האנוי

1. צ׳ופס (Chops) – מסעדת המבורגרים טובה. מחירים יקרים. תודעת שירות גבוהה.
2. פור פיז פיצה (4p’s pizza) – חובה לבקר!! ה-פיצרייה המפורסמת של וייאטנם. מומלץ להזמין את פיצת 4/5 הגבינות שלהם ולהוסיף לה דבש (לא תתחרטו). הפיצה עם הבוראטה גם מאוד טובה! רצוי להזמין מקום מראש למסעדה (או דרך האתר או בטלפון) ולא להגיע באופן ספונטני – היא כמעט תמיד מלאה אבל זה בעיקר עניין של מזל. המחירים יקרים (וגובים תשלום על שירות) אבל ללא ספק שווה את זה. יש להם כמה סניפים ברחבי האנוי (ובהו צ׳י מין). חשוב לדעת שהמיקום שלהם בגוגל לא מדוייק בכל סניף אז כדאי לברר כתובת מראש דרך האתר שלהם.
3. ג׳ומה בייקרי קפה (Joma Bakery Cafe) – בית קפה מעולה! מגישים מאפים טריים כל בוקר. מומלץ להזמין את הסינבון או את הבייגל.
4. קונג קפה (Cong Cafe) – קפה מעולה שממוקם במרכז העיר העתיקה. מבנה של 3 קומות. חובה לנסות את ה-coconut cafe של וייאטנם!
5. קינג רוטי (King Roti) – דוכן שממוקם בעיר העתיקה. לחמנייה רכה שמרגישה כמו ענן עם ציפוי קראנצ׳י במילוי טעמים שונים (קפה, שוקולד, וניל, מאצ׳ה). מומלץ!!
6. ניו יורק פיצה (New York Pizza) – פיצה מדהימה!!
7. באן מי 25 (Banh Mi 25) – מאכל וייאטנמי של לחמניה (סוג של בגט) במילוי של בשר/עוף וירקות/ביצה/אבוקדו לבחירתכם. קיימים כמה סניפים בהאנוי. תכלס אפשר למצוא באן מי כמעט בכל דוכן רחוב (רצוי להזמין במקום בו יש תחלופה גבוהה)
8. פו 10 (Pho 10) – עוד אחד מהמאכלים הוייאטנמים הקלאסיים שחובה לטעום! מרק עם אטריות ובשר/עוף. ניתן למצוא בכל מסעדה מקומית/דוכן ברחוב.
9. אג קופי (Cafe Dinh) – הקפה הוייאטנמי המפורסם עם קציפת ביצה. שווה לטעום! ניתן לטעום בכל בית קפה, אותנו לקחו ספציפית לבית הקפה הזה בסיור אוכל כי אומרים שהקפה שם הוא המקורי בהאנוי והכי טוב. קיימים שני סניפים כאלו בהאנוי.
10. נוט קפה (Note Cafe) – בית קפה אינסטגרמי חמוד בו הקירות מלאים פתקים.

אטרקציות בהאנוי:

סיור אוכל בהאנוי

האוכל המקומי של הוייאטנמים מאוד טעים. אל תתפתו לאכול רק במקומות מערביים. קיימים סיורי אוכל בעלות של 20-25$ בה לוקחים אתכם למסעדות המקומיות הכי שוות.

בגלל שאנחנו היינו 2 בנות קצת בעייתיות עם אוכל, בחרנו לקחת סיור אוכל בחינם עם סטודנטית בו אנחנו בוחרות מה אנחנו רוצות לקנות ולטעום (לעומת סיור אוכל רגיל בו משלמים מראש).

ממליצה מאוד לקחת סיור אוכל בימים הראשונים שלכם בוויאטנם- כך תדעו להמשך אילו מאכלים וייאטנמים אתם אוהבים ואיפה אפשר למצוא אותם בהאנוי. (למי שמעוניין לשמוע עוד על הסיור אוכל בחינם עם הסטודנטים- ראו פוסט שפרסמתי בקבוצה).

סיורי סטודנטים בויטנאם

קיימת יוזמה מדהימה שנועדה לפתח את האנגלית של הסטודנטים בהאנוי בה סטודנטים מעבירים סיורים ברחבי העיר באנגלית בחינם לתיירים.

יש כמה סוגים של סיורים – סיור אוכל, סיור ברחבי העיר העתיקה, סיור בעיר וסיור אודות המלחמה הוייאטנמית. מומלץ מאוד!! לסטודנטים יש אנגלית מצויינת והם מאוד חביבים. נהוג בסוף הסיור להשאיר להם טיפ. ניתן ליצור איתם קשר ולקבוע סיור דרך האתר – freetour.hanoifreeprivatetourguide.com

שוק סופ״ש

פתוח בימי שישי,שבת וראשון. שוק לילה ענקי עם מגוון של הכל מהכל. כיאה לשוק הכל עניין של מיקוח.

מהאנוי להלונג ביי

סיור יום להלונג ביי (Halong Bay) – פלא עולם. לדעתי חובה לראות. הדעות על הסיור הזה מאוד חלוקות בקרב הישראלים. יש כאלו שעושים סיור יום/עם לינה מהאנוי ויש כאלו שעושים את הסיור מקאט בה.

בעקבות המלצות בחרנו לעשות סיור יום מהאנוי. קבענו את הסיור ביום שישי (בדיעבד זו הייתה החלטה ממש לא טובה), מסתבר שבסופש זה שיא זמן התיירות. ללא ספק מה שהרס לי את החוויה זה כמות התיירים המוגזמת שהייתה שם. בכל דבר שעשינו (קיאקים, מערת נטיפים, תצפית) הייתה כמות לא הגיונית של קוריאנים.

אומרים שאם קובעים את הסיור מקאט בה הוא פחות מתוייר. סגרנו את הסיור בעלות של 37$ עבור אדם.

המחיר כולל נסיעה מההוסטל למזח וחזור (3 וחצי שעות לכיוון), שייט בסירה ברחבי האיים של הלונג ביי, ארוחת צהריים (מינימלית), קייאקים, מערת נטיפים, עצירה בחוף עם נקודת תצפית וסדנת הכנת ספרינג רול.

אנחנו נפלנו על יום עם ראות ממש לא טובה וזה מאוד משמעותי ומשפיע על החוויה. ממליצה לבדוק מראש את מזג האוויר.

טוב לדעת:

1. ישנו סופר סטייל Seven Eleven שקוראים לו Circle K כמעט בכל פינה בהאנוי.
2. בכל ערב המון ויאטנמים יוצאים לרחובות וממלאים את המסעדות המקומיות (כן אלו עם הכיסאות הקטנים). השיא בשבוע הוא בסופש בו הרחוב מתמלא ותוכלו אפילו להיתקל בהופעות באמצע הרחוב.
3. תשתמשו בגראב אופנוע על מנת להתנייד בין אזורים רחוקים בעיר! זול ועוקף את כל הפקקים והתנועה בעיר.

הא ג׳יאנג (Ha Giang)

סליפר מהאנוי (Hanoi) להא ג׳יאנג (Ha Giang):

סגרנו סליפר רגיל מהאנוי להא ג׳יאנג (העיירה שממנה מתחילים את הלופ) במחיר של 230,000 דונג דרך סוכנות בשם The Sinh Tourist.

מיני וואן אסף אותנו מההוסטל לתחנת האוטובוס ממנה יוצא הסליפר בשעה 19:00 בערב. הגענו לתחנת האוטובוס בהא ג׳יאנג בשעה 03:00 לפנות בוקר ונשארנו לישון בסליפר עד השעה 07:00.

ווידאנו מראש שאנחנו יכולים להישאר לישון בסליפר (בדרך כלל בצפון ויאטנם כשסליפר מגיע ליעד באמצע הלילה הנהג חונה את האוטובוס ומכבה את המנוע, כולם ממשיכים לישון ובערך בשעה 06:00-07:00 יורדים).

מתחנת האוטובוס לקחנו מונית (גראב) להוסטל של האפי (המדריך). בדרך כלל המדריכים של הלופ מספקים הוסטל בו ניתן להתקלח ולישון בחינם עד היציאה ללופ.

הלופ של צפון ויאטנם (The Loop)

התארגנו על קבוצת ישראלים ללופ דרך קבוצות וואטסאפ. וייאטנם מלאה במטיילים וכמעט כל יום יוצאות קבוצות ללופ.

למי שבוחר לעשות את הלופ עם קבוצה ולא עצמאית אני ממליצה שתיקחו את הזמן עם החיפושים ותמצאו קבוצה שנוח לכם איתה, בכל זאת הרבה מהחוויה בלופ זה האנשים. היינו קבוצה של 8 אנשים, בכוונה רצינו קבוצה שתהיה קצת יותר קטנה ולא המונית. יוצאות גם המון קבוצות יותר גדולות של 14-16 אנשים.

רצינו לסגור את הלופ עם קאי אבל הוא לא היה פנוי אז סגרנו את הלופ עם האפי (על שניהם קיבלנו המון המלצות). יומיים לפני הלופ האפי דפק לנו קטע ואמר לנו ש״אח שלו״ (קווין) יהיה המדריך שלנו בלופ ולא הוא.

קווין היה חמוד בסך הכל, האנגלית שלו הייתה לא משהו אבל ככה או ככה בלופ המדריכים לא מסבירים יותר מידי אז זה לא היה מורגש. בחרנו לקחת ג׳יפ, 4 איזיריידרים, ואופנוע אחד עצמאי.

3 אנשים תמיד צריכים להיות בג׳יפ-כלומר בחרנו לעשות רוטינות בין הג׳יפ לבין האיזיריידרים.

לדעתי זו הייתה ההחלטה הכי טובה שיכלנו לקבל. מעבר לכך שקשה להיות על אופנוע במשך 3 ימים ברציפות, אנחנו נפלנו על תקופה שהיה מאוד מאוד קר (תחילת דצמבר), אז היה לנו ממש נחמד לקחת הפסקה מהקור ומהישיבה על האופנוע ולנוח קצת בג׳יפ.

בונוס נוסף הוא שאם לוקחים ג׳יפ יש איפה לשים את התיקים. אנחנו היינו עם קבוצה של שומרי כשרות ולכן סחבנו כלים, גזיה ואוכל אז ג׳יפ היה הכרחי.

חשוב לדעת שג׳יפ ממש מייקר עלויות + כל איזיריידר שמוסיפים זה גם עוד כסף.

מבחינת אוכל – ניתן לבחור לעשות זאת עצמאית (להביא גזיה ולבשל) או להוסיף עוד קצת כסף ולקבל 3 ארוחות ביום. אצל כל מדריך העניין עם האוכל עובד אחרת- ממליצה לברר מראש.

אצלנו את אלו שבחרו לקחת אוכל כלול, לקחו למסעדות מקומיות והקציבו להם סכום/מבחר מסוייים מהתפריט. לבעייתיים עם אוכל ממליצה להתארגן על אוכל מראש. סך הכל שילמנו 100$ עבור אדם (כולל לינה, לא כולל אוכל, כולל ג׳יפ, כולל איזיריידר).

המדריך שלנו סיפק לנו מים כל יום – רצוי לסגור זאת מראש.

בעניין של בטיחות – הרגשנו מאוד בטוחים עם האיזיריידרים והמדריך שלנו. היה לנו ישראלי אחד שרכב על אופנוע בעצמו והאיזיריידרים שמרו עליו לאורך כל הנסיעה. הם מספקים מגנים לידיים ולרגליים וקסדה לראש.

חשוב לדעת שבהתחלה הם ינסו לדחוף לכם קסדות שלא מכסות את כל הראש. אנחנו התעקשנו ואמרנו שאנחנו לא מוכנים לצאת ללופ עד שמביאים לכולנו קסדות מלאות שיכסו את כל הראש (עזר מאוד גם מבחינת הקור). הלופ מתחיל ברכיבה כל יום שמתחילה בערך ב10:00-11:00 בבוקר לאחר ארוחת בוקר. לאורך הדרך עוצרים בנקודות תצפית עם נופים עוצרי נשימה. מסיימים כל יום בסביבות השעה 16:00-17:00 בערב.

הם מאוד משתדלים לא להיכנס לרכיבה בשעות החושך. מבחינת לינה תמיד ישנו במלונות ברמה טובה מאוד עם ויי פיי, מזגן ומים חמים. רצוי מאוד לבדוק את מזג האוויר לפני שמחליטים מתי יוצאים ללופ.

גשם ומזג אוויר לא טוב יכול להוריד מעצם החוויה ולהיות קצת מסוכן. אנחנו נפלנו על ימים של ערפל וראות לא טובה. אם עושים את הלופ בתקופה קרה (החל מדצמבר) חשוב להצטייד בכובע, כפפות וחמצוואר/צעיף. מאוד מאוד קר על האופנוע. בסופו של דבר הלופ היה בין החוויות הכי טובות שהיו לנו בוייאטנם, אם לא גולת הכותרת שלה.

שלושה ימים של כיף עם אנשים טובים ונופים מדהימים. מספר טלפון של האפי: 338097000 84+

סליפר מהא ג׳יאנג (Ha Giang) לסאפה (Sa Pa)

סגרנו סליפר רגיל (יש גם אופציה לסליפר VIP) מהא ג׳יאנג לסאפה דרך ההוסטל של האפי בעלות של 230,000 דונג עבור אדם. חזרנו מהלופ בשעה 16:00, אכלנו והתקלחנו ובשעה 20:00 אסף אותנו מיני וואן שלקח אותנו לתחנה ממנה יוצא הסליפר.

הגענו לסאפה בשעה 03:00 לפנות בוקר וישנו בסליפר עד השעה 06:00. משם לקחנו מונית במחיר של 60,000 דונג למרכז העיר (15-20 דקות הליכה ברגל). בדרך כלל אנשים בוחרים ללכת למאמא ישר אחרי הסליפר (מחוץ לסליפר מחכות מאמות שניתן לקבוע איתן הומסטיי באותו רגע/מחכה המאמא שקבעתם איתה מראש).

אנחנו החלטנו לקחת יום לנוח בסאפה ולישון טוב לפניי שיוצאים לטרק של המאמא. בדיעבד זו הייתה החלטה מעולה.

סאפה (Sapa)

העיר הכי יפה שהייתי בה בוויאטנם. סאפה יושבת על הר ומוקפת המון כפרים קטנים. לא לוותר על סאפה! להעביר שם 2-3 לילות. יש מה לעשות שם חוץ מללכת למאמות. מבחינת קניות בסאפה- ציוד חורף יותר זול מאשר בהאנוי. משום מה כל הישראלים בוחרים לקנות בחנות של סמי (כשלדעתי הוא גם לא מציע שירות טוב וגם המחירים שלו בסוף לא הכי זולים).

לינה בסאפה:

מסתבר שבסופי שבוע סאפה הופכת ליעד מרכזי עבור תיירים ומקומיים וכל ההוסטלים בתפוסה מלאה. אם מתכננים להגיע בסופש מומלץ לעשות בוקינג מראש להוסטל!

1. פנסיפאן טראסה (Fansipan terrace cafe and homestay) – הוסטל מעולה של דורמס וחדרים פרטיים עם נוף מטורף!!
2. או יה (Oh Yeah) – דורמס במחיר של 70,000 דונג ללילה עבור אדם. יש 2 שירותים ומקלחות. יש ויי פיי אבל מים חמים לא תמיד היו לנו. אחלה של מיקום- ממוקם על הר. חדר צפוף אבל יש אווירה כיפית וצעירה. מקום קטן וחמים והבעלים חברותי וכל היום יושב עם תרמילאים ושותה איתם האפי ווטר. חשוב לדעת שקר מאוד בחדר בחורף ואין חימום ולכן פחות ממליצה לשהות שם בתקופות קרות.
3. מאונטיין ויו סאפה (Mountain View Sapa) – הוסטל שהלכנו אליו עקב המלצות ישראלים והתאכזבנו מאוד. דורמס בעלות של 120,000 דונג ללילה עבור אדם. יש מקלחת ושירותים בחדר. לא תמיד היו לנו מים חמים. ארוחת הבוקר (שכלולה במחיר) הייתה מאוד מינימלית. קירות החדר צברו קור ולחות ולא היה שום מקור של חימום. היה טחב ועובש על קירות החדר והמקלחת.

למידע נוסף ולהזמנת חדר במלון פנסיפאן טראסה לחצו כאן 

למידע נוסף ולהזמנת חדר במלון או יה לחצו כאן 

אוכל בסאפה:

1. גוד מורנינג ויאטנם (Good Morning Vietnam) – מסעדה שמגישה אוכל מקומי מעולה. מומלץ להזמין את הקארי קוקוס! בין הקארי הכי טעימים שאכלתי!
2. דה ליזרד רסטרונט (The Lizard Restaurant) – בופה אכול כפי יכולתך של ארוחת בוקר כל יום משעה 07:00 עד 10:00 במחיר של 90,000 דונג עבור אדם. אחלה של מבחר ומשתלם מאוד!
3. ליטל ויאטנם (Little Vietnam) – אוכל מקומי טעים. מנות מומלצות: מרק בטטה, קארי וספרינג רול.

אטרקציות בסאפה:

הומסטיי אצל מאמא

אטרקציה שכוללת אירוח (הומסטיי) של אישה וייאטנמית בביתה וטרק בין הכפרים מסביב לסאפה. ניתן לקבוע עם מאמא מראש דרך הוואטסאפ וניתן גם לקבוע עם אחת במקום ברגע ההגעה לסאפה (הן מחכות מחוץ לסליפר).

היינו 4 אנשים וקבענו עם מאמא סיסי עקב המלצות בעלות של 25$ לאדם עבור כל החוויה כולל לינה (לילה אחד) ואוכל. ניתן לקבוע עם המאמא גם 2 לילות.

ווידאתי איתה את כל הפרטים מראש ושהיא זו שתהיה איתנו ולא אחותה/בת דודה שלה או חלטורה כלשהי בסגנון כמו שהם אוהבים לעשות. 4 ישראלים נוספים קבעו איתה כך שהיינו בסך הכל 8 (היה לנו מאוד חשוב ללכת למאמא שהיא לא ממוסחרת כמו מאמא שושו).

היא אספה אותנו מההוסטל שלנו בשעה 08:40. (אנחנו בחרנו קודם להעביר לילה בסאפה ורק יום לאחר מכן לצאת למאמות בגלל שהיינו אחרי הלופ ואחרי סליפר והעדפנו לקחת יום למנוחה).

לאחר מכן היא לקחה אותנו לטרק של 6 שעות בין הכפרים. את המוצ׳ילות העמסנו על רכב שלקח אותם לבית של מאמא סיסי.

יש איזשהי הנפצה בתחילת הטרק בה עומדים אנשים שגובים כסף (75,000 דונג) עבור אישור להסתובב בכפרים או משהו בסגנון. מאמא סיסי הכי מתוקה בעולם!! האנגלית שלה מצויינת, היא מסבירה על הכל ועונה על שאלות וכל כך חביבה וחברותית. היא הסבירה לנו על התרבות הוייאטנמית, על שדות האורז ועל הכפרים השונים.

הייתה לנו עצירה לארוחת צהריים במסעדה בה נתנו לנו להזמין מה שבא לנו (כלול במחיר). נפלנו על יום מדהים מבחינת מזג אוויר.

כשיש שמש אפשר בכיף להיות עם חולצה קצרה. הטרק ממש קליל, הלכנו אותו בקצב איטי ועצרנו להסתכל ולהתפעל מהנוף כל כמה זמן ככה שבכלל לא הרגיש לנו שעשינו טרק של 6 שעות.

הגענו לבית של סיסי בסביבות השעה 16:00 בצהריים. חשוב לדעת שבמהלך היום כשהייתה שמש היה נעים אך ברגע שהשמש נעלמה היה מאוד מאוד קר! היא הכינה לנו ארוחת ערב מפנקת ואירגנה לנו את המיטות (ניתן לישון בחדרים פרטיים ויש אופציה גם לישון על מזרונים על הרצפה עם שמיכות מחממות בחלל משותף).

לסיסי יש בבית מקלחת עם מים חמים וויי פיי. בערב ישבנו ושיחקנו משחקי שתייה, מאמא סיסי כיבדה אותנו בהאפי ווטר. טיפ- להצטייד מראש בבירות/צ׳וקולוקים וקלפים.

למחרת קמנו בשעה 09:00, סיסי פינקה אותנו בארוחת בוקר של פנקייקים וחביתות ויצאנו לטייל במפלים בכפר הסמוך (את המוצ׳ילות השארנו בבית).

היינו שם סך הכל כ-שעה/שעה וחצי. לאחר מכן הגענו לכביש הראשי משם אסף אותנו וואן שכבר העמיס את המוצ׳ילות שלנו ולקח אותנו למרכז העיר. מאוד נהנינו מהחוויה אצל המאמא, זה ממש נותן מבט על הכפרים מבפנים. מאוד ממליצה לעשות, ומאוד ממליצה על מאמא סיסי! מספר טלפון של מאמא סיסי: 1689997564 84+

פנסיפאן ההיילייט שלי של וייאטנם!!!

נקודת תצפית מטורפת בגובה הכי גבוהה בוויאטנם. יש שם מקדשים, בודהות ופגודות. לא לוותר!! לפנסיפאן שווה לעלות רק אם הראות טובה! אחרת תמצאו את עצמכם בתוך ענן. בשביל להגיע לפנסיפאן יש לקנות כרטיסים לרכבל בעלות של 700,000 דונג (שווה כל דונג). ניתן לקנות כרטיסים בכל הוסטל.

אנחנו קנינו את הכרטיסים בתחנת הרכבת (בניין מרשים בצבע צהוב במרכז העיר-קשה לפספס).

ניתן לקנות כרטיסים לרכבת בעלות של 70,000 בשביל להגיע מסאפה לרכבל עצמו. אנחנו בחרנו בשביל להוזיל עלויות לקחת מונית (גראב). הנסיעה אורכת כ-25 דקות. והעלייה ברכבל גם אורכת בערך 20 דקות. כל כך יפה למעלה שאפשר להעביר שם בכיף שעתיים-שלוש. יש שם גם בתי קפה ואוכל. בגלל שהפנסיפאן נמצא בגובה מטורף- קר שם מאוד!! צריך להתלבש בהתאם.

יש עלייה של כ-600 מדרגות. מי שלא רוצה לעלות במדרגות ניתן לשלם עוד 70,000 ולקחת קרונית עד למעלה. נסענו לפנסיפאן מאוחר, בסביבות השעה 15:00 (הרכבל האחרון למטה הוא בשעה 18:30) וזו הייתה החלטה מעולה! גם יצא לנו לראות את השקיעה וגם המקום היה פחות מלא בתיירים.

כפר קאט קאט

כפר במרחק הליכה של 30 דקות מסאפה. עלות כניסה לכפר היא 70,000 דונג לאדם. שמענו המון דברים טובים ושנחמד לטייל שם, אנחנו בחרנו לוותר בגלל עומס של תיירים (כיאה לסופש בסאפה) אבל כל מי שהיה סיפר לנו ששווה לבקר.

סליפר מסאפה (Sa Pa) לקאט בה (Cat Ba)

סגרנו סליפר רגיל (כולל מעבורת שהסליפר עולה עליה) דרך סמי (החנות של סמי – The real outdoor gear shop) בעלות של 450,000 דונג עבור אדם (בגדול לא הייתי ממליצה לסגור נסיעות דרך סמי, יש סוכנים אחרים שמוכרים בזול יותר כמו אייבי וקני). הסליפר יצא בשעה 20:30 והגיע לקאט בה בשעה 06:00 בבוקר.

מספר טלפון של אייבי (סוכנות מתוקה שיושבת בהאנוי אל ניתן לסגור איתה סליפרים גם ממקומות אחרים): 84 39 6897589+ מספר טלפון של קני (גם נמצא בהאנוי): 84 90 4612475+

קאט בה (Cat Ba)

עיירה ששוכנת על אי ומשקיפה על האיים של הלונג ביי. משום מה הרבה משווים אותה לאילת – לדעתי אין דימיון. מצאנו בה שקט וצ׳יל וכשאנחנו היינו בה היא לא הייתה כל כך מתויירת. מאוד נהנינו ויש מה לראות בה. ממליצה להעביר שם לפחות 2-3 לילות. בכדי להגיע לקאט בה יש לעלות על מעבורת. מבחינת חיי לילה, יש בר בשם אואזיס שמתפתחת בו מסיבה כמעט כל יום עד השעות הקטנות של הלילה.

לינה בקאט בה:

קאט בה גולדן פאלאס הוטל (Cat Ba Golden Palace Hotel) – לקחנו חדר פרטי עבור שלושה אנשים בעלות של 220,000 דונג דרך בוקינג (200,000 אם סוגרים במקום) כולל ארוחת בוקר מינימלית. הוסטל מעולה! נקי, יש מים חמים, ויי פיי ומיקום מעולה.

למידע נוסף ולהזמנת חדר במלון קאט בה גולדן פאלאס הוטל לחצו כאן

אוכל בקאט בה:

1. לייק קופי (Like coffee) – ארוחות בוקר מעולות וקפה מצויין! (יש מכונת קפה).
2. נאפולי פיצה קפה (Napoli Pizza Cafe) – מסעדת פיצות עם תנור אבן.
3. קאסה בוניטה (Casa Bonita) – מסעדה עם אוכל מקומי טוב. מומלץ להזמין את הסלט אבוקדו & מנגו.

אטרקציות בקאט בה:

1. תצפית (Cannon Fort Viewpoint) – נקודת תצפית של 360 שמשקיפה על איי הלונג ביי ועל קאט בה. בין נקודות התצפית הכי יפות שראיתי במזרח. מומלץ לעלות בשקיעה! (ולהביא איתכם לונג, רמקול ובירות). מרחק של 10-15 דקות הליכה מהעיר. עלייה קלילה לתצפית. אנחנו עלינו לנקודת תצפית לא מוכרזת (שביל עם מדרגות שנמצא לפניי השער מצד שמאל).

2. להשכיר אופנוע (בעלות של 3$ עבור חצי יום) ולטייל באזור/לשבת על שפת האגם.

3. קאט בה נשיונל פארק (Cat Ba National Park) – פארק לאומי גדול שנמצא בג׳ונגל עם מסלול הליכה די ארוך (קיים מסלול של 4 שעות ומסלול של שעה וחצי) עם נקודות תצפית מדהימות שמשקיפות על ההרים והג׳ונגלים בקאט בה. מומלץ מאוד להגיע!!העלייה לתצפית קשוחה אבל שווה את זה. חשוב להביא איתכם ספריי נגד יתושים ומים. עלות כניסה לפארק היא 80,000 דונג עבור אדם. ניתן להגיע לפארק באמצעות אופנוע/מונית (להפעיל מונה). הנסיעה אורכת כ20-25 דקות. לנו יצא 300,000 דונג לנסיעה הלוך וחזור במונית.

נסיעה מקאט בה (Cat Ba) להאנוי (Hanoi)

בעיקרון רצינו לסגור נסיעה דוך מקאט בה למאי צ׳או אבל דרך סוכנויות בקאט בה הנסיעה יצאה יקרה (400,000-470,000 דונג). פנינו לקני הסוכן (דרך הוואטסאפ), שהציע למכור לנו כרטיס לנסיעה מקאט בה למאי צ׳או בעלות של 300,000 דונג אבל לא היו מקומות באוטובוס (רצוי לסגור את הנסיעה יומיים מראש).

לבסוף החלטנו לחזור להעביר עוד יומיים בהאנוי (כי מאוד נהנינו שם ויש עוד דברים שרצינו לעשות) ומשם לנסוע למאי צ׳או. בסוף סגרנו את הנסיעה להאנוי דרך רוז (בוואטסאפ) בעלות של 230,000 דונג עבור אדם באוטובוס לימוזין. הנסיעה ארכה כ-4 שעות כולל מעבורת (וואן מההוסטל למזח, משם צריך לעלות למעבורת עם התיקים ולאחר מכן שוב לעלות לוואן אחר).

אוטובוס להאנוי יוצא מקאט בה בשעות 09:00, 12:30, 16:00. מספר טלפון של רוז (הסוכנות שלה בהאנוי אך ניתן לסגור דרכה סליפרים גם ביעדים אחרים): 84 1684159586+

מאי צ׳או (Mai Chau)

כפר קטן, שלו ובתולי. נמצא בין הרים ומוקף שדות אורז. מקום של צ׳יל, לשבת בחוץ עם אנשים ולשחק משחקי קלפים/לקרוא ספר טוב. היינו קצת בלחץ של זמן ולא כל כך מיצינו את המקום אבל בדיעבד הייתי מעבירה שם 2-3 לילות.

נסיעה מהאנוי (Hanoi) למאי צ׳או (Mai Chau):

את הנסיעה מהאנוי למאי צ׳או סגרנו דרך רוז בעלות של 210,000 דונג. סגרנו אוטובוס לימוזין (אותו מחיר כמו אוטובוס רגיל). הנסיעה ארכה כ-3 וחצי שעות. הוואן אסף אותנו בשעה 07:45 מההוסטל.

לינה במאי צ'או

הלינה במאי צ׳או היא בהומסטיי של מקומיים. ניתן לקבוע מראש בבוקינג או לחלופין להגיע ולהסתובב בין ההומסטיים.

ההומסטיי של וין – הומסטיי שכל הישראלים מתרכזים בו. יש חדרים פרטיים (בונגלוס) ויש דורמס (מזרונים על הרצפה). סגרנו את הלינה עם וין דרך הוואטסאפ בדורמס בעלות של 120,000 לאדם עבור לילה כולל ארוחת בוקר. אין חימום כיאה לכפרים בויאטנם ולכן מאוד קר בדורמס בתקופת החורף.

אוכל במאי צ'או

בגדול במאי צ׳או אוכלים בהומסטיי בכפר. אנחנו אכלנו אצלנו בהומסטיי של וין. האמת שהאוכל שלה מעולה ולא היה לנו צורך ללכת להומסטיי אחר לאכול בו. מומלץ להזמין את הנודלס ואת הספרינג רול. בכל ערב היא עושה ארוחת ערב משותפת (בופה) בעלות של 80,000 דונג עבור אדם.

אטרקציות מאי צ'או:

1. מיני לופ – לופ של יום אחד (קיימת אופציה של 4 שעות ואופציה של 8 שעות). אנחנו בחרנו בלופ של 4 שעות. עלות איזיריידר שלא מדבר אנגלית היא 250,000 (לעומת דובר אנגלית שעולה 500,000 דונג). עלות אופנוע ברכיבה עצמאית (ללא דלק) היא 130,000 דונג.

סגרנו את הכל דרך וין שעזרה לנו ודיברה עם מקומיים בשבילנו. חשוב לציין שזה לא מסודר כמו הלופ בהא ג׳יאנג ולא מביאים מגנים וקסדות מלאות. יצאנו בשעה 14:30 וחזרנו בשעה 17:30 אחרי השקיעה. אני מאוד נהניתי מהמיני לופ! הוא שונה מאוד מהנופים שרואים בלופ בהא ג׳יאנג. עברנו בין הכפרים מסביב ועצרנו בנקודות תצפית מדהימות!

מומלץ לעשות ביום שיש ראות טובה.

2. לקחת אופנועים/אופניים מוין ופשוט להסתובב באזור ובין השדות. המקום עצמו מוקף בטבע יפייפה.

נסיעה ממאי צ׳או (Mai Chau) לטאם קוק (Tam Coc):

קיימות כמה אופציות לנסיעה ממאי צ׳או לטאם קוק. את הנסיעה עצמה ניתן לקבוע רק במאי צ׳או ולא דרך סוכנים מראש כמו רוז. ניתן לארגן מיני וואן עם כמה אנשים (משתלם אם מצליחים לארגן קבוצה גדולה).

מבחינת אוטובוסים יש אוטובוס תיירים ואוטובוס לוקאל. הלוקאל יוצא בשעות הצהריים ועולה כ-180,000 דונג אבל יש החלפה בין האוטובוסים באמצע. אוטובוס תיירים יוצא פעם ביום בשעה 08:30 בבוקר ועולה כ-285,000 דונג עבור אדם. הנסיעה אורכת כ-4 שעות.

טאם קוק (Tam Coc)

ממליצה לישון בטאם קוק ולא בנין בין. במהלך בסופש טאם קוק הופכת להיות מאוד מאוד מתויירת ולכן צריך לדאוג מראש ללינה + פחות רצוי לעשות את האטרקציות במקום. טאם קוק זה מקום עם אווירה טובה ומגוון של אתטרקציות- מקום להשתקע בו. לפחות 4-5 לילות.

לינה טאם קוק

1. בננה טרי הוסטל (Banana Tree) – הוסטל עם חדרים פרטיים ודורמס במרכז טאם קוק. מקום מודרני ונקי עם בריכה ואזור ישיבה ובר גדול. הלינה יקרה ולא כוללת ארוחת בוקר. ממליצה לישון במקום אחר קרוב ופשוט להעביר את שאר הזמן ביום בהוסטל הזה.
2. טאם קוק גולדן סאן הומסטיי (Tam Coc Golden Sun Homestay) – הוסטל עם אופציה של דורמס וחדרים פרטיים. לקחנו חדר פרטי עבור שלושה במחיר של 100,000 דונג עבור אדם כולל ארוחת בוקר. מיקום מצויין!
3. טאם קוק טואן מין (Tam Coc Tuan Minh) – הוסטל עם חדרים פרטיים ברמה גבוהה. לקחנו חדר פרטי עבור שלושה אנשים בעלות של 116,000 דונג עבור אדם כולל ארוחת בוקר. ממוקם בתוך סמטה בעיר אבל עדיין מיקום טוב.

למידע נוסף ולהזמנת חדר במלון בננה טרי הוסטל לחצו כאן 

למידע נוסף ולהזמנת חדר במלון טאם קוק גולדן סאן הומסטיי לחצו כאן 

למידע נוסף ולהזמנת חדר במלון טאם קוק טואן מין לחצו כאן 

אוכל טאם קוק

1. צ׳וקיז (Chookie’s) – מסעדה מערבית עם אוכל מדהים!! קצת יקר אבל שווה את זה. מומלץ להזמין את הפיצה (מטורפת) וההמבורגר. גולת הכותרת היא הקינוחים שלהם- תזמינו את הפיצה שוקולד ולא תתחרטו!!
2. בננה טרי (Banana Tree) – אוכל מערבי טעים אבל יקר. מומלץ להזמין את הבראוניז/עוגת גבינה.
3. ארומה (Aroma) – מסעדה הודית מעולה!!
4. באן מי הא נוי (Banh Mi Ha Noi) – באן מי מעולה וזול!
5. פמילי רסטרונט (Family Restaurant) – אוכל מקומי זול וטעים! בעלת המקום מקסימה!

אטרקציות בטאם קוק

1. שייט בטראנג אן (Trang An Boat Tour) – שייט של שעתיים-שלוש שעות בנהר. ניתן להיות עד 4 בסירה בה חותר/ת איש/ה וייאטנמי/ת. עלות השייט היא כ-200,000 דונג עבור אדם. ישנם שלושה מסלולים שניתן לבחור בהם, כולם אורכים אותו זמן אך עוצרים במקומות שונים. אנחנו בחרנו את המסלול השני בו רואים 4 מערות ו-4 מקדשים וזה היה בול (באיזשהו שלב זה קצת ממצה את עצמו). השייט בטראנג אן במרחק של 15-20 דקות מהעיר. ניתן להגיע עם אופנוע/גראב טקסי. מומלץ לעשות ביום שמשי בו הראות טובה.
2. תצפית הדרקון (Mua Cave) – נקודת תצפית של 360 במרחק של 15 דקות מהעיר שמשקיפה על נוף מדהים. עלות כניסה היא כ-100,000 דונג עבור אדם. ניתן להגיע למקום באמצעות אופנועים/גראב טקסי/אופניים. יש עלייה לא קשה של 500 מדרגות לתצפית. מומלץ להגיע בשקיעה (עם בירות) אבל רצוי להגיע מוקדם לתפוס מקום טוב כי המקום מתמלא בתיירים.
3. להשכיר אופניים (50,000 דונג) או אופנוע (100,000 דונג) ולהסתובב באזור.
4. באי דין פגודה (Bai Dinh Pagoda) – מתחם של פגודות, גנים ומקדשים יפייפה במרחק של 30-40 דקות נסיעה. רחוק מידי להגיע עם אופניים. רצוי להגיע עם אופנוע/גראב טקסי. הכניסה למתחם ללא עלות. קיימת אופציה לקחת מדריך בתשלום. כמו כן קיימת אופציה לקחת קרונית בתשלום עד למעלה (אין באמת צורך, הליכה קלילה של 2 קילומטר וקצת מדרגות)
5. דין פגודה (Bich Dinh Pagoda) – פגודה שנמצאת בעיר במרחק של 7 דקות עם אופנוע. ניתן להגיע גם עם אופניים. עלות חנייה היא 10,000 דונג עבור אופנוע ו-5,000 עבור אופניים. הכניסה לפגודה היא בחינם.

חיי לילה טאם קוק

בכל ערב יש בר – אוטובוס שממוקם באזור החנייה מחוץ לבננה טרי. קונספט מגניב!

סליפר מטאם קוק (Tam Coc) לפונג נה (Phong Nha):

קניתי כרטיס לסליפר מטאם קוק לפונג נה בעלות של 210,000 דונג בסופר שנמצא ליד מסעדת ארומה ההודית (תזהו אותו לפי המון דפים שתלויים על דלת החנות). לפי סקר שוק שם היה היה הכי זול. הסליפר נוסע להוי אן (14 שעות) אך עוצר באמצע הלילה (4 לפנות בוקר) בפונג נה. הסליפר יוצא מטאם קוק בשעה 20:30. הגעתי לפונג נה בשעה 04:00 לפנות בוקר, יש מקומות שמציעים צ’ק אין בשעה הזו ויש כאלו שלא. רצוי מאוד ליצור קשר עם ההוסטל מראש ולשאול לגבי זה. אני סגרתי לילה בהוסטל ״איזי טייגר״- לא ניתן לעשות צ’ק אין באמצע הלילה אך קיימת אופציה להיזרק על הספות שלהם בלובי (יש שם גם מישהו שנשאר ער לאורחים הבאים בשעות האלו, מביא להם שמיכות נקיות ומוודא שיש להם איפה להיזרק עד הצ׳ק אין). בשעה 06:00-07:00 בבוקר כבר נתנו לנו לעשות צ’ק אין.

פונג נה (Phong Nha)

עיירה קטנה שהמרכז שלה הוא סביב רחוב אחד ארוך בו ניתן למצוא מבחר של הוסטלים ומסעדות. אין יותר מידי מה לעשות בפונג נה. ממליצה להעביר לילה אחד או שניים.

לינה בפונג נה:

איזי טייגר (Easy Tiger) – הוסטל במרכז העיר של דורמס בלבד. יש דורמס של 4 מיטות ושל 6 מיטות באותה עלות. עלות מיטה בדורמס ללילה היא 120,000 דונג. נקי ומסודר, יש בריכה, ויי פיי ומים חמים.

לכל מי שמגיע להוסטל באמצע הלילה קיימת אופציה להיזרק על הספות שלהם עד הצ׳ק אין (הגעתי בארבע לפנות בוקר ובשעה 07:00 כבר עשיתי צ׳ק אין).

לאורחי ההוסטל יש בירה (לא מוצלחת) כל יום בחינם מהשעה 18:00-19:00. בכל ערב יש הופעות.

גם אם אתם לא ישנים שם יש שם אחלה של אווירה בערב לשבת על בירה ולהכיר אנשים.

אוכל בפונג נה:

1. אנדרגראונד (Phong Nha Underground) – מסעדה עם אוכל מערבי. מחירים יקרים.
2. פונג נה קופי סטיישן (Phong Nha Coffee Station) – קפה מעולה ( יש להם מכונת קפה) וארוחות בוקר טובות (טוסט אבוקדו וקערות סמודי טובות)
3. איזי טייגר (Easy Tiger) – אוכל מערבי טעים.
4. יש דוכן קרפ מחוץ לאיזי טייגר כל יום מהשעה 17:00 בערך עד 22:00.
5. קפצ׳ור קפה (Capture Cafe) – בית קפה (עם מכונת קפה) שנמצא צמוד לאיזי טייגר (אפילו קצת בתוכו) מצד שמאל. אוכל מערבי, לא זול. פיצות מעולות!

אטרקציות בפונג נה:

1. מערת הדארק קייב (Dark Cave) – מרחק של 30 דקות נסיעה עם רכב. לקחנו מונית הלוך וחזור (סגרנו עם הנהג שיחכה לנו) עבור 5 אנשים בעלות של 500,000. הכניסה עצמה למתחם עולה כ-450,000 דונג עבור אדם. את כל הציוד (טלפון, ארנק וכו) ניתן להשאיר בלוקרים (ניתן להשאיר פיקדון של 100,000 דונג עבור מנעול). האטרקציה כללה אומגה מעל המים, שחייה במים, כניסה למערה חשוכה (תתכוננו להתלכלך בבוץ), קייאקים ולבסוף אומגות לתוך המים. אפשר להעביר שם שעתיים עד שלוש שעות בכיף. המים קרירים כשלעצמם ולכן לא מומלץ לעשות ביום גשום וקר. המקום מספק חליפות הצלה וקסדה עם פנס ראש לצורך האטרקציה. יש חדר הלבשה ומקלחות (עם מים קרים). מומלץ להביא בגדים להחלפה ומגבת (הרי את כל האטרקציה עושים עם בגד ים).
2. פרדייז קייב (Paradise Cave) – מערת נטיפים ענקית ומרשימה! נמצאת אחרי הדארק קייב, מרחק של 40 דקות נסיעה עם אופנוע (כמו בכל מקום צריך לשלם 10,000 על חנייה). עלות כניסה היא 250,000 דונג עבור אדם. ישנה הליכה של 10 דקות בשביל עד למערה שנמצאת למעלה. אין שם מים אז לא נרטבים באיזשהי צורה.
3. הגן הבוטני של פונג נה (Phong Nha Botanic Garden) – גן בוטני במרחק של 20 דקות נסיעה עם אופנוע ממרכז העיר. עלות כניסה היא כ-40,000 דונג עבור אדם. קיימת אופציה למסלול של שעה וחצי/ מסלול של 3 שעות בתוך ג׳ונגל (רצוי להצטייד מראש בנעליים סגורות והמון ספריי נגד יתושים). יש נדנדות לאורך המסלול וניתן להיכנס למים בימים חמים. המסלול עצמו לא היה מרשים כי בסך הכל הולכים בין המון עצים וצמחים למיניהם. ההיילייט היה כשהגענו למפל. יש מפל גדול שניתן לטפס עליו לגובה (מחליק מאוד אך יש חבל אחיזה וסולמות לאורך הדרך). אל תוותרו על המפל. יש מלמעלה נוף מדהים על ההרים! ממליצה מאוד!
4. חוות ברווזים (Duck Stop) – חוויה הזויה ובעיקר מצחיקה. עלות כניסה היא 100,000 דונג עבור אדם. אטרקציה שכוללת האכלת ברווזים, הסבר, וארוחה קלה.
5. באופן כללי ממליצה להשכיר אופנוע (100,000 דונג עבור יום שלם) ופשוט להסתובב מחוץ לעיר באזור המערות (קיימות עוד המון מערות פחות מתויירות). המערה הקרובה ביותר לעיר היא מערת פונג נה (מערת נטיפים שמגיעים אליה בשייט)

טוב לדעת:

לאלו מאיתנו שמעוניינים להשקיע סכומים קצת יותר גבוהים ולראות משהו קצת אחר: בפונג נה קיימת המערה הכי גדולה בעולם עם טרק של שבוע בעלות של 3500$. ניתן גם לראות את המערה השלישית בגדולה בעולם בטרק של יומיים בעלות של 350$. לא עשיתי אף אחת מהן אבל פגשתי אנשים שעשו ולגמרי אומרים ששווה את זה. יש להירשם לטרקים הללו המון זמן מראש (שנה-חצי שנה).

נסיעה מפונג נה (Phong Nha) להואה (Hue):

האוטובוס מפונג נה להואה יוצא 4 פעמים ביום, פעמיים בשעות היום באוטובוס רגיל 07:00 (לפעמים יוצא ב-08:00) בבוקר ו-15:00 בצהריים. ופעמיים בסליפר (שממשיך גם להוי אן) בשעות הלילה 20:00 בערב וב-04:00 לפנות בוקר.

עלות סליפר בלילה יותר זולה (120,000 דונג עבור אדם) מאשר נסיעת יום (150,000 דונג עבור אדם). הנסיעה אורכת כ-4 שעות. סגרתי את הכרטיס דרך סוכנות שנמצאת ממש מול האיזי טייגר בשם. האוטובוס יצא בשעה 08:30 בבוקר והגיע להואה בשעה 13:00. האישה שקניתי ממנה את הכרטיס טענה שהאוטובוס עוצר במרכז בעיר, מה שקרה בפועל זה שהאוטובוס עצר בתחנת אוטובוס במרחק של 15 דקות נסיעה מהעיר.

הדרך להגיע משם למרכז העיר היא לקחת מונית בעלות של 100,000 דונג.

הואה (Hue)

עיר גדולה מאוד מערבית ומודרנית. אני מאוד נהניתי ממנה וממה שיש לעיר להציע ולצערי המון אנשים מדלגים עליה. לגמרי אפשר להעביר פה 2 לילות בכיף.

הויאטנמים בהואה נואשים לתיירות וזה בא לידי ביטוי בהמון הצקות ותחרות בין סוכנויות ואיזיריידרים. ההיי לייט של הואה והסיבה העיקרים שמגיעים אליה היא כדי לעשות את דרך ההיי וואן פאס (Hai Van Pass). כביש חוף מהמם בין הואה להוי אן שבדרך כלל עושים עם איזריריידר/עצמאית עם אופנוע ועוצרים בכמה נקודות לאורך הדרך.

לינה בהואה:

1. איימי הואה הוסטל (Amy Hue Hostel) – הוסטל מעולה במיקום טוב (שימו לב יש להם כמה סניפים בעיר). חדרים פרטיים ודורמס. שילמתי 80,000 דונג עבור לילה בדורמס כולל ארוחת בוקר. שירות מצויין!! מומלץ!

אוכל בהואה:

1. קוקו סנאק קוקו קלאב (Cocosnack Cococlub) – מסעדת המבורגרים ופיצות מערבית בסגנון דיינר אמריקאי. המבורגרים מעולים!!! הבשר מיובא מאוסטרליה. נמצאת ממש במרכז העיר ברחוב הברים.
2. חלפניו (Jalapeno) – מסעדה מקסיקנית טובה.
3. ריזוטו (Risotto) – מסעדה איטלקית מומלצת.

 אטרקציות בהואה:

1. היי וואן פאס (Hai Van Pass) – מסלול של כביש חוף שעושים עם איזיריידרים/עצמאית עם אופנוע ועוצרים בכמה נקודות נוף ואטרקציות שונות.

יש לא מעט סוכנויות שמציעות את הדרך הזו במחיר מופרז, אני סגרתי דרך ההוסטל שלי בעלות של 750,000 דונג. הרבה סוכנויות יציעו לכם כניסה לאתרים השונים + ארוחת צהריים כלול במחיר.

זו סתם דרך להוציא מכם עוד כסף. ארוחת צהריים אני תמיד מעדיפה לבחור בעצמי איפה ומה אני אוכל.

לגבי כרטיסי כניסה לאטרקציות – יש צורך לשלם כניסה רק עבור המפל עם הפיל ועבור הפגודות בהר השיש. כשאני הייתי במפל לא היה שם מישהו בכניסה ונכנסתי בחינם. וגם הכניסה להר השיש לא עולה הרבה (40,000 דונג).

ולכן לדעתי מיותר לקנות את הכרטיסים מראש. את דרך ההיי וואן פאס באופן כללי אני מאוד ממליצה לעשות. עוברים במפל נחמד שאפשר להיכנס אליו, בכפר דייגים, בחוף, בנקודות נוף בדרך ובהר השיש. לוקח בערך כ-6 שעות- תלוי בקצב שלכם. ממליצה מאוד לעשות! בין הנופים היפים שראיתי בויאטנם-נופים מאוד שונים מהצפון של ויאטנם.

2. העיר העתיקה (Imperial City) – אתר היסטורי שאפשר להעביר בו שעה/שעה וחצי בכיף. עלות כניסה היא כ-150,000 דונג לאדם ללא הסבר. ממליצה כן לקחת את האודיו עם ההסברים על המקום (עלות נוספת של 100,000 דונג).

3. סיור סטודנטים – יוזמה בה סטודנטים מעבירים סיורים שונים באנגלית בחינם לתיירים לצורך שיפור האנגלית שלהם. ניתן ליצור קשר דרך האתר Hue Student Tour. הסיור אוכל מצריך תשלום (150,000 דונג). מאוד ממליצה!

4. פארק מים נטוש (Abandoned water park) – פארק מים נטוש שאמור להיות ממש יפה (במיוחד בשקיעה). נסעתי לשם עם גראב ממרכז העיר ובמקום היו שומרים שתפקידם לוודא שאנשים לא נכנסים למתחם. אמרו לי שאפשר לשחד אותם ב20,000 דונג אבל הם עדיין לא הסכימו להיכנס.

כביסה:

מקום בשם Home launeromat. כביסה מעולה עם ריח טוב. 17,000 דונג לקילו. ממוקם בסמטה בסמוך לרחוב הברים.

הוי אן (Hoi An)

עיר שכל הישראלים נתקעים בה ומוצאים את עצמם מעבירים שבוע לפחות אם לא יותר. היא פשוט כיפית וקסומה! ממליצה לתת לה את ה-5-8 לילות שמגיע לה. ברוב הימים תמצאו את עצמכם מסתובבים באזור השוק ומבזבזים כסף על קניות (זו עיר התפירות).

אני הגעתי מהואה להוי אן עם איזיריידר דרך ההיי וואן פאס אך ניתן גם לקחת אוטובוס.

לינה:

1. דייזי גארדן וילה (Daisy Garden Villa) – הוסטל שמציע רק חדרים פרטיים. בעלת ההוסטל (דייזי) מוכרת מאוד בקרב הישראלים בשל החמימות שלה כלפינו, אך לאורך כל השהות שלי שם היא הביעה חוסר סבלנות ורגזנות כלפי כל ישראלי שהגיע (שלא בצדק) היא כבר רגילה שישראלים מגיעים אליה וכיום הרבה יותר אכפת לה לאסוף קהל לקוחות של אירופאים.

היא מתעצבנת כשלא קובעים משהו דרכה (סליפר/כביסה/מונית/מביאים בירות מהסופר ולא ממנה) ונותנת תחושה לא נעימה שהיא עושה לנו טובה. המחירים יחסית גבוהים והיא מתעצבנת כשמנסים לדבר איתה על המחיר (העבירה אותנו לחדר קטן פחות טוב והתעצבנה כשביקשנו לשלם פחות).

החל מהשעה 20:00 אסור לעשות רעש, והיא טורחת לצאת כל חמש דקות להזכיר לנו את זה. ההוסטל עצמו מרשים, חדרים גדולים ונקיים עם מים חמים ובריכה. החיסרון הוא שהוא ממוקם 20 דקות הליכה מהמרכז.

ניתן להשכיר מדייזי אופנוע ב-100,000 דונג ליום/לקחת אופניים בחינם. שילמנו 120,000 דונג לבן אדם בחדר זוגי ללא ארוחת בוקר (150,000 דונג עם ארוחת בוקר לא מוצלחת). לא ממליצה לישון שם.

ממליצה לישון יותר קרוב לעיר ובמקום בו הבעלים קצת יותר סימפטיים.

למידע נוסף ולהזמנת חדר במלון דייזי גארדן וילה לחצו כאן 

2. באק הום (Backhome Hostel) – הוסטל שמציע חדרים פרטיים ודורמס. ממוקם קרוב לעיר העתיקה. שילמתי 115,000 דונג עבור לילה בדורמס של 8 מיטות כולל ארוחת בוקר. הדורמס קצת צפוף אבל יש בו אווירה טובה והרבה ישראלים ישנים שם.

למידע נוסף ולהזמנת חדר במלון באק הום לחצו כאן 

אוכל בהוי אן:

1. רוזי קפה (Rosie’s Cafe) – בית קפה עם ארוחות בוקר וקערות סמודי מעולות! סגור בסופשים.
2. אבוס אנד מנגוס (Avo’s & Mangos) – בית קפה לארוחות בוקר עם מנות אבוקדו ומנגו. מחירים סבירים.
3. גוד מורנינג ויאטנם (Good Morning Vietnam) – מסעדה איטלקית מעולה שממוקמת בעיר העתיקה. מחירים יקרים.
4. שף בורגר (Chef Burger) – המבורגרים מעולים. מחירים יקרים. ממוקמת בעיר העתיקה.
5. קראפט בורגר (Craft Burger) – מסעדת המבורגרים מצויינת!! מומלץ!!
6. זייטון (Zaytun) – מסעדה מזרח תיכונית שמגישה פלאפל, שווארמה, חומוס וכו. מומלץ!!
7. באבאס קיטשן (Baba’s Kitchen) – מסעדה הודית מעולה!!
8. מיקס (Mix) – ההיילייט שלי מבחינת המסעדות של הוי אן!! מסעדה יוונית עם אוכל מדהים. בעל המקום מקסים ובעל תודעת שירות גבוהה (מפנק בריפילים ותמיד מביא קינוח קטנטן בחינם לכל סועד). חזרנו לשם 3 פעמים מרוב שהיה כל כך טעים. מומלץ להזמין את הסופלקי ואת הדיפ מיקס פלייט למנה ראשונה.
9. אולה טקו (Hola Taco) – מסעדה מקסיקנית מעולה שממוקמת במרכז העיר.
10. באן מי קווין (The Bahn Mi Queen) – דוכן באן מי מעולה!! לרוב תראו תור ארוך בכניסה (התור הוא רק לטייק אווי, אם יושבים אין תור)
11. באן מי פוהונג (Banh Mi Phuong) – דוכן באן מי נוסף (קצת שונה מהשני, ממליצה לאכול בשניהם). גם עם תור ארוך לטייק אווי בלבד בכניסה.
12. אייבי פרויטס (Ivy’s Fruits) – שייקים מעולים!

אטרקציות בהוי אן:

1. וין פארק (Vinpark) – פארק ענקי עם מספר מתחמים שונים וביניהם פארק מים, לונה פארק, ספארי. ממוקם כ-20 דקות נסיעה ממרכז העיר. יש שאטלים בחינם הלוך חזור מהעיר בכל שעה (יש להגיע מראש לתפוס מקום כי מספר המקומות במיני וואן מוגבל). בשביל למצוא את התחנה כתבו בגוגל מפס: VinPearlLand Bus Station. עלות כניסה לפארק עולה כ-550,000 דונג עבור אדם. ממליצה להגיע מוקדם (10:00-11:00) מאחר ואפשר בקלות להעביר בפארק יום שלם ועדיין לא להספיק לראות את כולו.
2. גשר הידיים (Ba Na Hills) – גשר הידיים המפורסם שממוקם על הר בגובה שמשקיף על דה נאנג. במתחם יש פארק שעשועים גדול. שעה ורבע נסיעה מהוי אן. ההגעה לפארק היא עם רכבל. עלות כניסה היא 700,000 דונג. מומלץ להגיע ביום בו הראות טובה. מקום להעביר חצי יום. מומלץ להתארגן על קבוצה גדולה לוואן דרך קבוצות וואטסאפ על מנת להוזיל עלויות מבחינת ההגעה.
3. תפירות – בהוי אן תוכלו לתפור כמעט כל דבר שתרצו. מבגדים, לתיקים וסנדלים מעור. קחו בחשבון שהמחירים לא כל כך זולים כמו שנדמה. אם אתם מעוניינים לתפור בגדים וסנדלים אני ממליצה להתחיל לעשות זאת כבר בימים הראשונים כדי להשאיר ימים נוספים לתיקונים. לאורך כל העיר העתיקה והרחובות הסמוכים לה תמצאו מבחר של אינספור חנויות של תופרים וחייטים. ממליצה לבחור תופרת על פי המלצות של אנשים. אני תפרתי בגד ים בעלות של 40$ אצל The Wild Orchild. תופרת בשם וי שהומלצה מאוד על ידי הישראלים. ניתן לבוא עם כל דוגמה שרוצים (להראות תמונה) והיא תתפור לכם לפי מידותיכם. באתי אליה פעם אחת למדידות ולעיצוב בגד הים, ועוד פעמיים לתיקונים. לא האיכות הכי טובה של בגדי ים. כמו כן, התפירה של התופרות באופן כללי בהוי אן די בסיסית ולכן לא ממליצה לסבך את התופרות עם עיצובים מסובכים מידי של בגדי ים- התוצאה תהיה פשוט לא טובה ולא כמו שתצפו. לכל אלו שמתכננים לקנות ולתפור הרבה, קיימת אופציה לעשות משלוח מהוי אן לארץ.
4. סדנת בישול – אופציה נהדרת להעביר חצי יום בכיף! אני עשיתי סדנת בישול אצל הון (אני יודעת שמישהי בשם מימי גם מעבירה סדנאות בישול מעולות). יש המלצות על הון מפה ועד הודעה חדשה ובצדק! (מספר הטלפון מצורף למטה). הסדנה עלתה כ-550,000 דונג וארכה כ-6 שעות. יש לקבוע עם הון כמה ימים מראש מאחר והיא מאוד מבוקשת. הסדנה כללה איסוף מההוסטל, סיור בשוק אוכל שכולל הסבר על מצרכים ויאטנמים, שייט בכפר הקוקוסים (לגמרי אטרקציה בפני עצמה), והכנת מספר מאכלים ויאטנמים (תקבלו מהון גם מתנה קטנה בסוף). מה שעושה את החוויה כל כך מיוחדת זו הגישה והאנרגיות של הון שמעבירה את הסדנה בצורה כל כך כיפית ואופטימית שאי אפשר שלא להינות. חשוב לדעת שהסדנה מונגשת עבור שומרי כשרות וצמחוניים (ברמה שיש לה כלים שהוכשרו). ניתן לעשות סדנת בוקר או סדנת ערב. מספר טלפון של הון: +84 1213966059
5. סדנת במבוק – בין הסדנאות היותר כיפיות. ממליצה מאוד. סדנה של כ-3 שעות בה ניתן לבחור מה אתם רוצים להכין. ניתן ליצור קשר בפייסבוק דרך השם The Bamboo Workshop.
6. סדנת מנורות סיניות – סדנת הכנת מנורות סיניות שאורכת כשעה וחצי ועולה 140,000 דונג. ניתן ליצור קשר דרך הפייסבוק The Lantern Lady. מספר טלפון: +84799482335
7. סדנת ציור – ניתן ליצור קשר דרך הפייסבוק Phap Gallery.
8. חוף אן בנג (An Bang Beach)/ הידן ביצ׳ (Hidden Beach) – חופים במרחק 15-20 דקות. ניתן להגיע עם אופנוע/גראב.
9. שוק לילה – בסביבות השעה 18:00 בערב מתחילים לצוץ דוכנים לאורך שני צידי הנהר בהם ניתן למצוא מגוון של מזכרות בזול (לא לשכוח להתמקח כמובן).
10. שייט בנהר – ניתן להגיע לנהר בשעות הערב ולקחת שייט קצרצר בו מפריחים נר עם משאלה על המים.

חיי לילה בהוי אן:

ללא ספק חלק גדול מהכיף בהוי אן הוא חיי הלילה שיש בה.
1. טייגר בר (Tiger Bar) – דאנס בר שנמצא מעבר לגשר בעיר העתיקה. תמיד מלא באנשים. לא ממליצה לשתות שם כי המחירים מאוד יקרים. נטו להגיע למסיבה שיש שם בכל יום. רוב הישראלים מתרכזים שם בערבים (הגיוני מאוד שתמצאו את עצמכם שומעים מוזיקה בעברית). *טיפ של אלופים- יש דוכן של קרפים/בננה לוטי מטורפים של בחור זקן וחמוד ואשתו שממוקם באזור הטייגר ונותן מענה מצויין למאנצ׳ים של אמצע הלילה.*
2. קוקוצ׳ה (Cococha) – הוסטל שידוע במסיבות שלו. ממוקם רחוק מהמרכז אך יש הסעות בחינם הלוך וחזור מההוסטלים של טרייבי (Tribee). רצוי להתעדכן מראש מתי יש מסיבה בקוקוצ׳ה. בקוקוצ׳ה יש מתחם קטן בפנים ומתחם חוץ גדול עם בריכה.
כביסה בהוי אן: עשיתי כביסה דרך חברה מצויינת. הם באים לאסוף את הכביסה מההוסטל, מפרידים בין צבעים והכביסה חוזרת עם ריח מעולה. קילו אחד עולה כ-25,000 דונג. הכביסה הייתה לי מוכנה כבר באותו יום. מספר טלפון: 84 1659899702+

סליפר מהוי אן (Hoi An) לדאלאת (Dalat):

הסליפר הכי ארוך שהיה לי בויאטנם. נסיעה של כ-14 שעות. סגרתי את הנסיעה דרך סוכנות שממוקמת מול ההוסטל באק הום בעלות של 300,000 דונג. יש סוכנות ליד המסעדה Avos & Mangos שמוכרת כרטיס בעלות של 270,000 דונג לאדם.

דאלאת (Dalat)

העיר שהכי פחות אהבתי בויאטנם. לפי דעתי אין יותר מידי מה לעשות בה. מומלץ להגיע בעיקר בשביל הסנפלינג מפלים. (נאלצתי להעביר בדאלאת הרבה לילות מאחר והייתי חולה, ואת הסנפלינג מפלים לא יכלתי לעשות לצערי).

לינה בדאלאת:

1. גרין גראס (Green grass) – הוסטל שממוקם ממש במרכז העיר. קיימת אופציה גם לדורמס וגם לחדרים פרטיים. 72,000 דונג ללילה עבור מיטה בדורמס כולל ארוחת בוקר. אחלה של הוסטל! יש מטבח שאפשר להכין בו ארוחת בוקר לעצמך.

למידע נוסף ולהזמנת חדר במלון גרין גראס לחצו כאן

אוכל בדאלאת:

1. מיד וואי (Midway) – בית קפה קןריאני שמגיש מבחר של משקאות תה וקפה וראמן קוריאני מצויין.
2. גאנש (Ganesh India Cuisine) – מסעדה הודית מעולה. מחירים לא זולים.
3. אן קפה (An Cafe) – בית קפה עם ארוחות בוקר חמודות.
4. ליין הואה בייקרי (Lien Hoa Bakery) – מאפייה ענקית עם מבחר של מאפים מתוקים ומלוחים. בקומה השנייה יש בית קפה שאפשר לשבת בו.
5. דה פיצה קומפני (The Pizza Company) – פיצה מעולה אך יקרה.
6. וואן מור קפה (One More Cafe) – ארוחות בוקר טובות.
7. פיצרייה פרימהוורה (Pizzeria Primavera) – מסעדה איטלקית טובה.
8. גורמט בורגר (Gourmet Burger) – אחלה של המבורגרים.
9. ברו אנד ברקפסט (Brew and Breakfast) – ארוחות בוקר מעולות!

אטרקציות בדאלאת:

1. סנפלינג מפלים – ה-אטרקציה של דאלאת. אטרקציה של סנפלינג ממפלים בגבהים שונים. עלות האטרקציה היא כ-70$ לאדם. לא מומלץ למי שמפחד. אני אישית לא עשיתי אבל חברים שלי שעשו את האטרקציה אמרו שזו חווית אקסטרים כיפית ממש וממליצים על חברת Groovy Gecko שהיא החברה היחידה שעושה סנפלינג בגובה 65 מטר ולא על חוואן שאיכזב גם מבחינת בטיחות וגם הגישה שלו.

2. קרייזי האוס (Crazy House) – בית בעיצוב מגניב שעוצב על ידי הבת של הנשיא. נחמד ממש להעביר שעה/שעתיים. עלות כניסה היא כ-50,000 דונג עבור אדם.

3. שוק לילה – שוק לילה נחמד עם פריטים שכמובן חוזרים על עצמם בכל דוכן. מי שמחפשת לקנות צעיף בויאטנם זה המקום בו תמצאו במחיר הכי זול. ממליצה גם לטעום בדוכנים בשוק את האבוקדו עם גלידת קוקוס (נשמע מוזר אבל טעים בטירוף).

4. סיור עם איזיריידרים – לא עשיתי אבל מיסטר יאנג מאוד מומלץ על ידי הישראלים. ובאופן כללי החוויה מומלצת בגלל שהיא מאוד אותנטית.

5. מייז בר (Maze Bar) – בר מגניב שמעוצב כמבוך. בכל קומה יש בר. מגניב ממש אבל צריך לבוא בשעה מוקדמת יחסית מאחר והמקום נסגר מוקדם.

בית חולים בדאלאת:

בתקווה שלא תזדקקו לכך אבל אם בכל זאת קורה משהו רפואי- אני נסעתי עם גראב לבית חולים בשם Hoa My General Hospital. קיבלתי טיפול רפואי מצויין!! מעבר לכך שקיבלו אותי נורא מהר, הרופאים מדברים אנגלית והרגשתי שקיבלתי טיפול מקצועי.

סליפר מדאלאת (Dalat) להו צ׳י מין (Ho Chi Minh):

סליפר שאורך כ-6 שעות ויוצא בכל שעה עגולה ביום. את הכרטיס קונים בתחנת האוטובוס בעלות של 260,000 דונג. לתחנת האוטובוס ניתן להגיע עם גראב/לסגור דרך ההוסטל שלכם שמיני וואן יאסוף אתכם לתחנה (חלק מההוסטלים מבקשים תשלום נוסף עבור כך וחלק לא).

שם החברה של הסליפר היא Phuong Trang וזה ללא ספק הסליפר הכי טוב שהייתי בו בכל ויאטנם (נראה ממש כמו סליפר וי איי פי). הסליפר עצר בתחנה כלשהי בהו צ׳י מין ומשם יצאו וואנים (בחינם) למקום יותר מרכזי בעיר ( יש שם סדרנים של הסליפר שאפשר לדבר איתם). יחכו לכם שם גם נהגי אופנוע שיקפצו עליכם וינסו לשכנע אתכם לנסוע איתם.

הו צ׳י מין/סייגון (Ho Chi Minh/Saigon)

עיר גדולה, צפופה ומלאה בלחות ובזיהום אוויר שמאוד מורגש. נטו תחנת מעבר. לא הייתי ממליצה להעביר פה יותר זמן מן הנדרש, עיר משעממת ומאוד מלוכלכת. רשמתי את זה כבר וארשום את זה שוב- היזהרו מגניבת טלפונים ברחוב! לא ממליצה להסתובב ברחוב עם טלפון ביד.

קיים בית חב״ד בהו צ׳י מין.

לינה הו צ׳י מין/סייגון:

וי דה באקפאקרס הוסטל 2 (Vy Da backpackers Hostel 2) – הוסטל שהגעתי אליו עקב המלצות ישראלים. ממוקם ברחוב מלוכלך אך מרכזי ומקביל לשדרת הברים. אין ויי פיי בחדרים. חדרים צפופים יחסית. יש רוף טופ עם נוף מדהים שמשקיף על כל העיר.

למידע נוסף ולהזמנת חדר במלון י דה באקפאקרס הוסטל 2 לחצו כאן

אוכל בהו צ׳י מין/סייגון:

בהו צ׳י מין ניתן למצוא את כל הרשתות המוכרות: Starbucks, McDonald’s, Burger King, KFC, Pizza Hut, Swensen’s, 7 eleven, Hard Rock Cafe.

ניתן למצוא גם מסעדות שראיתם כבר בויאטנם כמו: Zaytun, Baba’s kitchen, 4p’s Pizza, The note cafe.

1. ליטל האנוי (Little Hanoi) – בית קפה עם ארוחות בוקר מעולות. קיימים שני סניפים.
2. סייגון בייגל (Saigon Bagel) – ארוחות בוקר מעולות. בייגל טרי עם תוספות. מומלץ!
3. ג׳ורני סנדוויץ קפה (Journey’s sandwich cafe) – סנדוויצ’ים מעולים.

אטרקציות הו צ׳י מין/סייגון

1. סיורי סטודנטים – ניתן לסגור דרך אתר onetrip. סיורים חינמיים עם סטודנטים שמעוניינים לשפר את האנגלית שלהם. בסוף הסיור נהוג לתת טיפ.
2. סיור בירת הייניקן (The World of Heineken). 250,000 דונג עבור אדם.
3. שוק (Ben Thanh) – פתוח כל יום למעט ימי שני. שוק גדול עם כל מה שרק תוכלו לדמיין.
4. מוזיאון המלחמה (War Remnants Museum) – עלות כניסה היא 40,000 דונג לאדם. מומלץ להגיע עם רקע מראש אודות המלחמה.
5. תצפית סקיידק (Saigon SkyDeck) – תצפית מטורפת על כל העיר. עלות כניסה היא כ-200,000 דונג עבור אדם.
6. קניון (Vincom center shopping mall) – קניון ענקי עם מבחר של מותגים וביניהם Zara, H&M.
7. בית קולנוע (Galaxy Cinema) – קיימים כמה סניפים ברחבי העיר. מקרינים סרטים באנגלית.

חיי לילה הו צ׳י מין

יש רחוב ברים ומועדונים מרכזי ששמו Walking Street. מזכיר קצת את בנגקוק. המוני, רועש ותיירותי. אבל לגמרי ממליצה להגיע אליו בערב לחוויה, ואפשר למצוא גם בר נחמד קצת פחות רועש לשבת בו.

משלוח מהו צ׳י מין לארץ

שלחתי חבילה של 5 קילו בעלות של 270₪ (קיימת אופציה למשלוח אווירי בלבד) דרך בניין הדואר המרכזי. רושמים בגוגל מפס Saigon Central Post Office. החבילה מגיעה תוך שלושה-ארבעה שבועות לארץ. לא ניתן לשלוח קפה/תבלינים.

תודה לך ויאטנם! את כולך יופי וקסם

שתפו את העמוד

כתיבת תגובה

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
דילוג לתוכן