טרק מסטיה אושגולי בגיאורגיה [סיכום מורחב כולל מסלול וטיפים חשובים]

טרק מדהים בגיאורגיה וזאת ממש העונה שלו: מסטיה-אושגולי סיפור דרך מפורט מאוד מסטיה אושגולי וקצת טביליסי. בשבוע שעבר חזרנו משבוע בגיאורגיה (31.5.22-7.6.22). טסנו בשביל לעשות את הטרק מסטיה אושגולי שקראנו עליו רק דברים טובים.
ב- 31.5 טסנו בטיסת לילה ונחתנו ב- 12 בטביליסי, התכנון היה להגיע כמה שיותר מהר למסטיה ולכן רכשנו כרטיסי רכבת לשעה 08:30 כבר מהארץ.
משכנו זמן בבית קפה נחמד בשדה התעופה עד לשעה 7. משם המשכנו במונית לתחנת הרכבת ובשעה 08:30 עלינו על הרכבת לזוגדידי. כדאי להביא מהארץ שתיה ואוכל כי הנסיעה יחסית ארוכה ובשעות הלילה-בוקר מוקדמות אין באמת איפה לקנות. בשעה 14:30 הגענו לזוגדידי ומיד ביציאה מתחנת הרכבת חיכו נהגי מוניות השירות ועלינו על מונית למסטיה, אי אפשר לפספס אותם.

הגענו למסטיה ב- 1.6 בשעה 18:00 לערב גשום לצערנו בתקווה שעד למחרת מזג האוויר ישתנה ולא נלך בטרק בגשם. העיירה היא עיירה יפהפיה וקטנה יחסית אך הכי גדולה שתראו לכל אורך הטרק ולכן כדאי להתארגן בה על דברים לטיול ולא לבנות על הכפרים בהמשך. התארגנו על גסט האוס נחמד, א.ערב והלכנו לישון.

יום 1 של הטרק – 2.6 – בוקר היציאה

למזלנו מזג האוויר היה שמשי והשמיים היו נקיים, ארגנו את המוצ׳ילות לקראת הטרק,את הציוד המיותר שהיה עלינו השארנו בגסטהאוס – N&N guesthuse שהיה סביר וזול מאוד, אין שם ארוחות בכלל). אכלנו ארוחת בוקר מחוץ לגסט האוס (ממנה גם ארזנו חלק לצהריים), קנינו בלון גז (אפשר להשיג בחנויות המזכרות במסטיה). ויצאנו לטרק בשעה 09:30, לפני שאתחיל לפרט חשוב לי להגיד שהטרק כולו מסומן בצורה טובה, חשוב להוריד את האפליקציה maps.me ולהכיר פחות או יותר את המסלול. לפי מה שקראנו, היום הראשון נחשב כיום קליל אך מבחינתנו הוא התחלק ל- 2.

בחלק הראשון- מזג האוויר היה חם מאוד (!) וההליכה רובה בשמש, הלכתי עם לא מעט ציוד צילום כבד בתיק ובתוספת העייפות שהצטברה יצא שהחלק הראשון לא היה קל בכלל!
בחלק הזה ההליכה כולה בכיוון צפון- מזרח, בשלב מסויים השביל שובר דרומה לכיוון תצפית יפה שמסומנת ב- maps.me, לאחר מכן מגיעים לגבעה ירוק ומקסימה שהיה ממש כיף לשבת בה עם נוף יפהפה לקרחון.

בחלק השני של היום- מיד לאחר מכן, בערך בחצי היום, הכיוון משתנה להליכה מזרחה והמגמה משתנה מעלייה לירידה לאורך ואדי רחב בין הכפרים עד שמגיעים לזבישי – שם ההליכה הרבה יותר קלה ויש מספר מקומות יפים מאוד לעצור בהם לקפה, תה או לא.צהריים. בשלב מסוים יש לחצות את הנהר בגשר ברזל כתום, הוא מסומן במפס מי. (ממש לידו יש בריכה עגול נסתרת ויפה).

כנראה שהמשקל שסחבנו והעייפות בהצטברה השפיעו מאוד והגענו עייפים מאוד עם רגליים תפוסות לכפר זבישי, ממליצים מאוד לישון ב- Givi kakhiani, בעלת המקום חמודה מאוד והגישה לנו כמות יפה מאוד של אוכל, עם זאת נראה שגם שאר הגסטהאוסים ברמה לא רעה בכלל. הגענו מוקדם לכפר וניצלנו את הזמן בגבעת דשא חמודה ליד הגסא האוס, עשינו מתיחות, אכלנו קצת, שתינו תה והטסנו את הרחפן. אכלנו ארוחת ערב גדולה מאוד, העמסנו הרבה פחמימות והלכנו לישון מוקדם בידיעה שהיום הבא הוא היום הקשוח של הטרק ושמחכה לנו עלייה די רצינית על הבוקר.

יום 2 של הטרק – 3.6 זבישי לאדישי

התחזית הראתה שבשעה 14:00 אמור לרדת גשם ולכן החלטנו לצאת מוקדם כדי להספיק להגיע לאדישי לפני הגשם. אכלנו ארוחת בוקר מפנקת ויצאנו, בעלת הגסט האוס המתוקה הראתה לנו איפה השביל לאדישי מתחיל, די קרוב לגסט האוס. העלייה ארוכה, לקחה לנו כ- 3 שעות וברגעים מסויימים גם לא קלה, אבל ההמלצה שלנו היא לצאת מוקדם כדי לאפשר לעצמכם לנוח לעיתים קרובות, הלכנו בקצב קבוע, עצרנו לשתות הרבה ובכל זאת הגענו הרבה לפני שאר המטיילים שהתחילו יחד איתנו, הגענו למעלה לאתר הסקי Tetnuldi Ski Resort. שהיה סגור ולצערנו גם כל בתי הקפה שלו, עשינו עצירת צילום ותה ולאחר שעה ורבע בערך פגשנו את המטיילים הבאים שיצאו בערך איתנו.

מכאן ידענו שקיימות 2 אפשרויות להגיע לאדישי:

 1. Lower trail – שביל שלפחות לפי סיפורי הדרך הוא די משעמם אך קל להליכה, ירידה ביער מוצל עד לאדישי.
 2. Upper trail – השביל שנחשב למעניין יותר עם נופים יפים יותר והוא מאתגר יותר וכרוך בעליה נוספת.

אנחנו בחרנו באופציה 2 אבל לצערנו בגלל סיפורי דרך סותרים שמצאנו באינטרנט בטעות הלכנו על אופציה 1, קל להתבלבל שם בגלל שילוטים שונים וגם כי אופציה 1 לא מסומנת.

*שימו לב: השביל המסומן בכחול לוקח אותי בפיצול ל- Lower, כדי להגיע ל- Upper יש להמשיך לעלות ולא לפנות ימינה בפיצול המסומן.
*בדיעבד: מזל שהלכנו על אופציה 2 כי מטייל אחר שפגשנו הלך על השביל הגבוה וסיפר שהדרך הייתה מאתגרת מאוד מבחינת שלג כבד עמוק שכיסה את הדרך.

בכל אופן, לאחר כשעתיים של הליכה עם עצירות בכמה מקומות נחמדים הגענו לאדישי, כפר יפהפה ועתיק,מבודד כמו בסרט. ממליצים לישון ב- Koba, מקום ממש נחמד, יש מרפסת לישיבה על בירה או יין, ארוחות טובות ומפנקות בניגוד לגסטהאוסים אחרים ששמענו עליהם שהאוכל שם היה מדוד, הכפר אדישי יפה מאוד לקראת השקיעה וזה אחלה של זמן לצאת לצלם בגולדן האוור.

יום 3 של הטרק – 4.6 אדישי לאיפרלי

ידענו שביום הזה עלינו לחצות את נהר Adishchala שלמעשה זורמים בו מי קרחון שהרגע נמסו ולכן הם קרים בטירוף, גם הזרם לא חלש בכלל ולכן יצאנו מאדישי מוקדם כדי להגיע אליו לפני שהשמש תעלה ותמיס את הקרחונים. 5 ק״מ של הליכה די פשוטה לאורך הנחל ולאחר מכן מגיעים לחצייה, במקום יחכו מקומיים עם סוסים שתמורת 20 לארי יעבירו אתכם בקלות. כשאנחנו הגענו תיירת סלובנית עברה בקלילות ברגל והחלטנו ללכת על זה גם.

בזמן שהחלפנו לסנדלי שורש הגיעו זוג אוסטרים, גבר גבוה מאוד ואישה נמוכה מאוד, הגבר עבר בקלילות מכעיסה את הנהר יחף וכשהאישה הגיעה למעבר כנראה שהופתעה מהטמפרטורה הקפואה של המים או מהגובה ובטעות שחררה את האחיזה מאחת מהנעליים שלה. הנעל טסה במהירות עם הזרם החזק לאורך הנהר ואחרי שניה כבר היה ברור שלא נראה אותה יותר לעולם. למרות זאת ניסינו יחד איתם במשך חצי שעה לחפש ללא הצלחה.
לבסוף הבאנו להם את סנדלי השורש שלנו וכך האישה המשיכה את הטרק, בלי הסנדלים לא היה לה איך ללכת, לא בחזרה ולא להמשיך, סיטואציה נוראית! ממש באמצע הטרק.

*המלצה שלנו- המים קפואים והזרם חזק, תסתכלו טוב על מי שחצה לפניכם וכך תחליטו, ואם בכל זאת החלטתם לחצות ברגל- תקשרו הכל טוב טוב, את הנעליים אחת לשניה ושימו מסביב לצוואר כדי שלא יעופו לכם. לאחר החציה המשכנו בשביל המסומן ועלינו לכיון האוכף היפה ביותר של הטרק – Chkhunderi Pass. בדרך לאוכף יש תצפית מדהימה על קרחון אדישי, לגמרי שווה עצירת צילום ושתייה, אי אפשר לפספס אותה היא ממש על הדרך.

ממשיכים בעלייה לא קלה בכלל לכיוון האוכף, לקראת סיום העלייה הלכנו ממש בשלג עמוק והיו כמה רגעים לא ככ בטוחים, אם אתם מטפסים כמונו בתחילת יוני שווה לשקול מקלות הליכה או להזהר מאוד בהליכה הזאת, עולים בשיפוע וזווית במשך כ- 200 מטר והכל בשלג מחליק ממש, אם אתם עולים במזג אוויר גשום כשהשלגים עדיין שם אנחנו ממליצים לחכות עם ה-200 מטרים האחרונים של העלייה מכיוון שהחלק הזה הוא התלול ביותר והמסוכן ביותר.

סיימנו את העלייה, הגענו לאוכף המדהים, הנקודה היפה ביותר בטרק, תצפית ל- 2 ואדיות מהממים, לגמרי המקום לארוחת הצהריים של היום הזה. אפשר להמשיך עוד 10 דק׳ ולעלות לפיק (אתם תראו שילוט ממש על האוכף), שווה ללכת, ההליכה קלה והנוף יפה, אפשר להשאיר את התיק באוכף ולעלות בלעדיו. לאחר עצירה של כשעה המשכנו עם כיוון הירידה (ירידה קצת מעצבנת לברכיים) ומכאן הליכה של כ- 4 שעות בירידה ואז מישור לכיוון איפרלי, הליכה כיפית וארוכה אך עם נוף יפה, הכל מסומן ומאוד ברור, יש בדרך כמה מקומות למלא מים. הגענו לאיפרלי בדיוק בגולדן האוור, עשינו עצירה של שעה וצילמנו, בגלל חוסר בזמן ומשום שהבנו שהיום הרביעי בטרק הוא לא מדהים, קיבלנו החלטה להמשיך ברכב ישר לאושגולי, לקחנו מונית ב- 100 לארי וישנו באושגולי.

למי שמחליט ללכת לאשגולי ולא לסוע, שימו לב – קיימות 2 אופציות:

 1. הליכה לאורך דרך עפר – לא מומלץ, משעמם ומלא באבק דרכים.
 2. הליכה בשביל שמסומן ב- maps me על שליש גובה, נוף יפה יותר.

באושגולי ישנו בגסט האוס חמוד שרק נפתח, מאוד אותנטי, בכללי היינו שם די מעט זמן וגם במעט הזמן לא השתגענו על הכפר, מדובר במקום יפה ואותנטי אבל בחצי יום כמו שהיינו אין באמת יותר מדי איך להנות ממנו (למי שרוצה- יש כמה טיולי יום שנשמעים לא רע בכלל באשוגולי).

יום 4 – 5.6 מסטיה

בבוקר של המשכנו משאוגולי למסטיה, העברנו במסטיה יום כיף, אכלנו טוב, ישנו טוב וקנינו כרטיסים למיניבוס של ה- 6.6 בשעה 08:30 לטביליסי.

יום 5 – 6.6 טבילסי

עלינו על המיניבוס ולאחר נסיעה קשוחה מאוד של 7 שעות הגענו לטבילסי, הנהגים ממש לא זהירים ולוקחים עקיפות מסוכנות לאללה בסיבוב, לא ידענו שלקראת זה אנחנו מגיעים והופתענו מהם לרעה, לצערנו אין יותר מדי מה לעשות עם זה, נראה שהם כולם נוהגים שם ככה. הגענו לטביליסי והתניידנו בעיקר עם אפליקציית Bolt הנהדרת שמוזילה מאוד את הנסיעות. בטביליסי לא מצאנו יותר מדי מה לעשות (לא חיפשנו טיולי יום אלא חוויה יותר אורבנית).

היו כמה דברים נחמדים:

 • Maria Madalena cafe בית קפה\מסעדה סופר מגניבים, אוכל ממש טוב, מנות צבעוניות ונקי ברובו צמחוני, המקום עצמו מלא בצמחים והאווירה כיפית לאללה. הגענו ביום חם והיה ממש כיף לשבת שם להתאושש קצת מהשמש ומהנסיעה הקשוחה.
 • מתחם רטרו מגניב – 8 Egnate Ninoshvili St, Tbilisi – יש כמה בתי קפה שנראים ממש טוב, חנות מצלמות רטרו יחסית יקרה, חנות תקליטים ובהמשך הרחוב גם חנות בגדי וינטג׳, אחלה איזור לא.בוקר או צהריים.
 • מסעדת Selfish לאוהבי הדגים ופירות ים, מסעדה חמודה מאוד.

מעבר לכך לא מצאנו משהו מעניין מדי, נסינינו להגיע למספר שווקים שלצערנו היו סגורים כשהיינו, ממליצים סמן במפה איזורים שתרצו לבקר בהם ולאסוף המלצות מראש לטביליסי.

סיכום מסטיה אושגולי

סה״כ היה טיול מדהים וכיפי לאללה בגאורגיה. נסענו לשבוע מרוכז ומלא בחוויות בפרק זמן קצר ואם גם הזמן שלכם קצר אנחנו ממליצים ללכת על פי התכנון שעשינו, ניצול הזמן היה מיטבי. הטרק מסטיה אושגולי מדהים ואנחנו ממליצים לכולם/ן לעשות אותו, הוא קל מבחינה לוגיסטית ואין הרבה התעסקות וציוד שצריך להביא (אפילו לא השתמשנו במגבות שהבאנו איתנו בתיק..). התחלנו את הטרק ממש ביום שהעונה שלו החלה ולכן הוא היה די ריק – החלטה חכמה.
מזג האוויר היה מושלם, למעט טפטוף של 5 דקות כל הימים נהננו משמש ומאוויר נעים והלכנו עם חולצה קצרה כל הזמן. סחבנו עלינו 2 ליטר מים ומילאנו אותם בכל פעם שפגשנו קרחון שנמס בקרבתנו בגובה (לא למלא מנחלים נמוכים בגלל שהפרות משתכשכות במים בחלק מהמקומות).
נסו לא להסחב עם ציוד מיותר כי אין סיבה – אין סיבה לסחוב יותר מדי אוכל או בגדים, לא צריך להגזים עם ביגוד חם ובטח שלא להביא בגדים שאינם בגדי טיולים או בגדי שינה פשוט כי אתם לא תלבשו אותם.

נ.ב, במהלך הטיול בטביליסי, באחת הסמטאות שבכלל לא תכננו להגיע אליה פגשנו לגמרי במקרה את הזוג האוסטרי והסנדלים שלנו חזרו אלינו. לתמונות נוספות מהטיולים שלי – באינסטגרם –> @hadarcohen._

כתיבת תגובה

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
  דילוג לתוכן