טיול בקובה – כל מה שצריך לדעת לפני הטיול למדינה מופלאה זאת כולל אזהרות

טיול בקובה – יומן טיול.
מה 01/09/18 עד ה-18/09/18 טיילתי בקובה לבדי. חלק גדול המידע אותו תקראו באינטרנט על קובה כבר לא מעודכן או ממש לא נכון. לכן חשבתי לכתוב את הפוסט הזה על מנת שתוכלו להבין יותר מה צפוי לכם.

הקדמה:

נתחיל בחדשות ברעות: הרבה אנשים אמרו לי ש"צריך לנסוע לקובה עכשיו, לפני שאמריקה באה וממסחרת אותה והורסת אותה", אז… צר לי לבשר לכם, פספסתם את הרכבת. קובה כיום הרוסה וממוסחרת לגמרי. וינאליס למשל, ממוסחרת לפחות כמו האיים היותר תירותיים של תאילנד. המכוניות היפות משנות ה-50 שתראו ברחובות הן בעיקר הצגה תיירותית ורובן משמשות כמוניות. חלק גדול מהברים המקומיים יציגו בעיקר קליפים מ-mtv Española ולא מוזיקה קובנית אותנטית.

בנוסף, קובה מפוצצת בנוכלים ורמאים. ושאני אומר רמאים, אני לא מדבר על רוכלים למינהן, נהגי מוניות או על הפקעות מחירים לתיירים. אלא קיימים בכל מקום והדבר ידוע ומקובל לכל. בקובה זה הרבה מעבר לכך. בתרבות הקובנית, רווחת האמונה שהדרך היחידה של מקומי לעשות כסף זה התיירים. בהתאם לכך, כל שיחה עם מקומי עשויה להוביל להצעה למכור לך משהו או לצפות ממך לקבל כסף. נעזרת במקומי למצוא מקום מסוים? ייתכן ואחרי שיעזור לך ויהיה נחמד הוא ידרוש תמורה כספית. ביקשת ממקומי שיצלם אותך ליד אתר מסוים? ייתכן ותדרש לתמורה כספית. זכרו – קובה היא מדינה שההכנסה הממוצעת בה הינה 25 דולר לחודש. לכן, כל דולר שיצליחו להשיג ממכם, הינו משמעותי בשבילם.

חשוב לקחת את הדבר בחשבון בכל יצירת קשר עם מקומי. החדשות הטובות, שכאשר מתגברים על ההאכזבה מהחוסר אותנטיות ומהתחושה המעיקה מחלק מהמקומיים שרואים בך ארנק מהלך, מתגלה מדינה יפה, מרתקת, מיוחדת עם נופים יפים, חופים מדהימים, ערים קטנות ומעניינות (כמו ברקואה וטרנידד) ובעיקר הרבה שמחה, ריקודים ומוסיקה בכל מקום. באופן כללי, קובה אינה מדינה של "קח תרמיל וסע" אלא מדינה שצריך להתכונן אליה היטב ולהבין להיכן אתה באמת מגיע ולהכנס ל"ראש" של המדינה.

כסף בקובה

בקובה יש 2 מטבעות: CUC (קוק) ו-(פסו) CUP.
1CUC =24 CUP
תיירים יכולים להשתמש ב-CUP רק לקניית מוצרים בסיסיים, מאכלים אשר נמכרים בקפיטריות ותחבורה ציבורית מקומית. היות ובעזרת CUP ניתן לחסוך כסף רב (על ידי קניית מוצרים זולים יחסית..), מומלץ לנסות ולהשיג גם את המטבע הזה. לחלק מהמקומות (מוזאונים או אתרים היסטוריים) תאלצו לשלם ב-CUC את המחיר אותו המקומים משלמים ב-CUP (כלומר פי 24).

בניגוד לעבר, בקובה ניתן למצוא כספומטים בכל עיר, אך העמלות שתשלמו יהי גבוהות יחסית (3 אחוז). לימים הראשונים מומלץ להביא סכום מכובד של יורו ואותם להחליף ב-CUC בשדה התעופה עם הגעתכם.

טיפ חשוב! – אין להביא דולרים לקובה!! העמלות שתשלמו על החלפת דולר ל-CUC עומד על 10 אחוז!
למרות שקובה מדינה בטוחה, מומלץ בתחילת כל יום לקחת אך ורק את הכסף אותו אתם מתכננים לבזבז. את שאר הכסף (ואת הדרכון) תשימו בכספת בקאסה או שתביאו איתכם מנעול לתיק הגדול אותו תשאירו בקאסה עם הכסף בתוכו. לרוב בעלי הקאסה, הכסף מהתיירים הינה ההכנסה העיקרית או היחידה. כל תלונה מתייר על גניבה או פשיעה עלולה להוביל לשלילת רשיונם. לכן, הסיכוי לגניבה נמוך יחסית.

תחבורה בקובה

בקובה יש 2 חברות אוטובוסים עיקריות לתחבורה בין עירונית: Astro ו-Viazul, כאשר Viazul נחשבת לטובה יותר וכומבן גם יקרה יותר. תיירים אינם מורשים לעלות על אוטובוסים של Astro. אופציה נוספת למעבר בין ערים הינה הקולקטיבו. בעוד Viazul מחזיקים אוטובוסים חדישים יחסית, קולקטיבו כמעט תמיד יהיה רכב גדול וישן משנות ה-50 בלי מיזוג אוויר ובלי בגאז' (לכן התיקים יונחו על הרצפה או בגג) ומאוד צפוף. לכן די ברור מבחינת נוחות במה עדיף לבחור.

אך לקולקטיבו עדיין יש 2 יתרונות: לרוב היעדים יהיה לכם אוטובוס פעם ביום, כאשר קולקטיבו יוצא כל פעם שהרכב מתמלא (חשוב לציין, שעד שהקולקטיבו לא יתמלא, לא תסעו ליעד. ולכן לעיתים תאלצו להמתין שעה וחצי-שעתיים ואולי אף יותר). בנוסף, על מחיר בקולקטיבו ניתן (ואף רצוי!) להתמקח.
טיפ חשוב!- בעל הקאסה תמיד יישאל אותכם מה היעד הבא שלך, ויציע לך קולקטיבו בבוקר היציאה. לפני שאתם אומרים כן, לכו לכיכר המרכזית בעיר ותשאלו את בעלי הקולקטיבו מה המחיר ליעד שלכם. מדוע? לפעמים בעלי הקאסות מנסים לגזור קופון על חשבונכם גם בקולקטיבו. לכן על מנת למנוע הפקעות מחירים ולהגביר את יכולת המיקוח שלכם, מומלץ לברר מה המחיר המקובל ליעדכם.
תחבורה ציבורית עירונית – המחיר של תחבורה בתוך העיר נמוך למדי 1 פסו. לכן שימוש בה יכול לחסוך כסף רב. האוטובוסים בדרך כלל מלאים באנשים ובצפופים ותדירות ההגעה לא גבוהה. אך מי שרגיל לנסוע בתחבורה ציבורית בארץ (או נסע בעבר) בהחלט ירגיש בבית..

אינטרנט בקובה

הדרך היחידה להתחבר לאינטרנט בקובה זה wifi. על מנת להתחבר לאינטרנט יש לרכוש כרטיס אשר מכיל מספר משתמש וסיסמא אותה יש לגרד. מחיר כרטיס הינו 1 קוק כאשר כל כרטיס מספיק לשעה. היות ואין הרבה מקומות שמוכרים את הכרטיסים, מומלץ להגיע ליעד חדש עם כרטיס מלא אחד לפחות. ישנם תמיד חאפרים שימכרו לכם כרטיסים ב-2 קוק. אבל קצת חבל לא?.

אפליקציות שחובה להוריד לפני הגעה לקובה

Osmand – אפליקציית ניווט מומלצת. לאחר הורדת האפליקציה יש להוריד את המפה של קובה. המפה מדוייקת ויעילה מאוד. למדו להשתמש בה לפני קובה, וכך תוכלו להגיע לכל יעד בערים כמעט בלי להעזר במקומיים (שעשויים לדרוש על כך כסף, אלא אם מדובר בחברי כוחות הביטחון או שוטרים).

Pocket – אפליקציה שמאפשרת לראות דפי אינטרנט אוף ליין. היות ואינטרנט הוא דבר די קשה להשגה בקובה, אפלקצייה זו שימושית מאוד. העצה שלי היא להוריד את דף האינטרנט של "המטייל" לכל עיר אליה תרצו להגיע. כך תוכלו לדעת תמיד כתובת של כל מקום אליו תרצו להגיע בעיר.

ספרדית

הקובני הממוצע אינו דובר אנגלית כלל. גם ברוב המסעדות והברים אין מלצרים/ברמנים דוברי אנגלית. לכן ספרדית בסיסית בשביל להסתדר ברחוב (להגיד בספרדית רחוב, ימינה, שמאלה, ישר וכו') או להזמין דברים במסעדה הם פשוט בגדר חובה! פשוט אל תבואו לקובה מבלי לדעת את הבסיס הזה!

ספרדית ברמה של לנהל שיחה בסיסית, היא דבר מאוד מומלץ שבעיניי שווה מאוד להשקיע בו. הדבר יאפשר לכם להתחבר למקומיים הנכונים (ולזהות נוכלים ביתר קלות). עצה ידידותית – אם אינכם דוברי ספרדית ברמת שיחה בסיסית לפחות, אל תלונו בקאסות שבעליהם אינם דוברי אנגלית. בעלי הקאסות יוכלו לתת לכם טיפים מצויינים לשהותכם בעיר ולהמשך הטיול. בנוסף, התחברות לבעלי הקאסה הוא בעיניי חלק גדול מהטיול. חבל להפסיד את זה.

קאסות

מרבית המטיילים בוחרים ללון בקאסות. כלומר בבתים של אנשים. בעיניי זאת אחת מהחוויות היותר אותנטיות שיש לקובה להציע כיום. לכן, גם אם אתם יכולים להרשות לעצמכם מלון או באים לקובה לזמן קצר, מומלץ שלפחות 2-3 לילות תעבירו בקאסות. טיפ – מרבית הקאסות מציעות חדר שמתאים ל-2 אנשים. לכן גם אם אתם מטיילים לבד, מומלץ לנסות למצוא שותף ללינה בחדרכם בקאסה. ככה תוכלו לחסוך לא מעט כסף.
מחיר קאסות אמור להיות עד 15-20 קוק לחדר כולל ארוחת בוקר. בעיניי באמת שאין סיבה לשלם יותר.

טיפ חשוב – וודאי תשאלו על ידי בעלי הקאסה מה היעד הבא שלכם. בעל הקאסה ימליץ לכם על קאסה של חברו בעיר היעד. הדבר מקובל מאוד בקובה ותיירים רבים רואים בכך דרך נכונה ונוחה. לפי דעתי מדובר באחת מהטעויות הגדולות שתיירים עושים בקובה.

מציאת קאסה מעולה בעיר מסוימת אינה גוררת בהכרח המלצה לקאסה טובה בעיר הבאה שלכם (מנסיון). שיטת "חבר מביא חבר" עובדת גם כאן, וטובתם של בעלי הקאסות גוברת תמיד על טובתכם. מציאת קאסות הינה דבר פשוט למדי בקובה. בדרך כלל שתגיעו למקום מסוים, יקפצו עליכם מקומיים רבים בשביל להציע לכם את הקאסה שלהם. בקשו מהם תמונות של הקאסה ותתמקחו על המחיר. למעט ללילה הראשון בקובה, אין באמת סיבה להזמין קאסה מראש לשום יעד אליו תגיעו בטיולכם.

קאסות מומלצות

Casa Douglas זוג טובי לב, דובר אנגלית טובה. נמצא לא רחוק מכנסיית santa ana . חדרים גדולים יחסית, אירוח מפנק שגורם לך באמת להרגיש בבית. יכול לתת טיפים מצויינים לשהות בעיר ולמהשך השהיה בעיר. 15 קוק כולל ארוחת בוקר. מומלץ בחום!
Casa Adrian – קובני מפורסם (עובד בטלוויזיה) אוהב ישראל. דובר אנגלית טובה. לא רחוק מחוף הדבש . אירוח מעולה, ארוחות ערב מעולות. החדר יפה ונקי. בעליית הגג יש ערסל. 15 קוק חדר, 5 קוק ארוחת בוקר. מומלץ מאוד!

אוכל ושתייה בקובה

אז ככה, האוכל המערבי בקובה (פיצות, ספגטי, המבורגר) הוא גרוע במקרה הטוב ומזעזע עד בלתי אכיל בעליל במקרה הפחות טוב. מומלץ מאוד להמנע ממנו. האוכל הקובני האותנטי הוא לרוב פשוט. בדרך כלל ארוחת ערב תכלול עוף/חתיכת בקר/חתיכת חזיר/דג. המנה תגיע בדרך כלל עם אורז ושעועית, אולי סלט קטן ומיץ פירות טבעי (בדרך כלל גויאבות, מנגו או פאפיה). ברוב הקאסות יוצא לכם ארוחת ערב במחיר 5-6 קוק לאדם. לרוב מדובר באופציה בהחלט סבירה יחסית למסעדות באיזור. מומלץ לנסות ערב אחד לפחות בכל קאסה בה תלונו.

אלכוהול – קובה היא פשוט גן עדן לחובבי הקוקטיילים. מוחיטו, קובה ליברה, פינה קולדה, דאיקירי ועוד במחיר ממוצע של 3 קוק (המחיר במקומות תירותיים מאוד גבוה יותר, בקיוסקים מקומיים נמוך יותר). בעיניי, צפייה בלהקה מקומית לצד קוקטייל משובח היא חוויה שמומלץ לעשות כמעט בכל ערב בקובה.

הוואנה

מומלץ להקדיש לעיר 3-4 לילות. הוואנה מחולקת ל-4 מחוזות: Havana vieja ,Vedado, Vava centro ,Mirmar. תחנת האוטובוס של ויאזול נמצאת ב- Vedado. לכן המלצתי היא להיות ב-2 הלילות הראשונים בקובה ב-Vedado. ואת ה 1-2 לילות לפני עזיבתכם להיות ב- Havana vieja. ממליץ להתחיל את היום הראשון בעיר ב- Plaza de la revoluction והאתרים ליד (כולל האוניברסיטה) ואז לנוח קצת עם מוחיטו ב- Hotel nacional de cuba מול המלקון. משם ללכת ברגל עד לאיזור מול מבצר El morro. יש לקחת אוטובוס/מונית בשביל לחצות את התעלה ולצפות ב-2 המבצרים המרשימים. בשביל להכנס לאווירת הסלסה, העבירו את הערב הראשון שלכם במועדון "1830".

לחובבי המוזיאונים אסור לפספס את Museo de la revolucion. אל תפספסו ביקור ברחוב callejon de Hamel בין 12-17 לצפיה במופע רחוב וציורי הקיר היפים. את הביקור בmueso del rom Havana club פחות אהבתי ובעייני זאת יותר מלכודת תיירים ודרך למכור לך רום במחיר מופקע .באחד הימים בעיר, לכו למסעדה El chanchullo ותהנו מאוכל זול, טעים ודי אותנטי (שילוב שקשה למצוא במסעדות בקובה בימינו). ה-Casa de la musica במרכז הוואנה סגור כבר כמה חודשים. ה-Casa de la musica במירמר מלאה בזונות, סרסורים ושאר טיפוסים מפוקפקים. מומלץ לוותר. את הלילה האחרון בעיר ביליתי ב- El Gato Tuerto. בר מקומי האהוב על קובנים מהמעמד הגבוה. בהתאם, המחירים מעט יקרים, אך רמת האלכוהול ולהקה המקומית גבוהה בהתאם. מומלץ!

וינאליס

את יום הגעתכם בעיר מומלץ להקדיש לאוטובוס התיירים שייקח אותכם ל- Cueva del Indio, תצפית מרהיבה על העמק ו- Mural de la Prehistoria (די מיותר ומזוייף מעיניי). האטרקציה המרכזית (חובה!) בוינאליס הינה טיול הסוסים. הנופים שתראו בטיול מרהיבים ביופיים אך הטיול מאוד מאוד ממוסחר.. במהלך הטיול יציעו לכם לקנות סיגרים, דבש, רום וקפה (כל פעם יהיה מישהו שיסביר על ייצור המוצר וינסה למכור לכם אותו) בעייני זה היה פשוט מעיק והעיב על הטיול. מה שכן, המוצרים באיכות גבוהה מאוד.

כך שאם בא לכם על אחד המוצרים, זה המקום לקנות.. ביומי השלישי בעיר נסעתי ל- Cayo lavisa. הגעתי מחוץ לעונת התיירות, לכן החוף היה שקט (בכל האי היו אולי 10 אנשים..), נקי וצלול. בעיניי מדובר באחד המקומות המרהיבים בקובה ולחוף היפה ביותר. לא להחמיץ!.

טיפ קטן – בקיוסק מול כיכר תוכלו למצוא קוקטיילים במחיר מגוחך של 1 קוק, ואף בפחות מזה ושאר מוצרים (כמו בקבוק מים או גלידות נסטלה) במחיר הזול ביותר בעיר.

טרנידד

עיירה קוליניאלית קטנה ויפה. במדריכי התיירות ימליצו לכם לקחת רכבת עמק ל- Valle de los Ingenios. לצערי, הרכבת אינה עובדת כבר זמן רב. דרך אחת להגיע לשם הינו טיול סוסים.מבחינתי טיול זה הינו מלכדות תיירות קלאסית. חוץ ממפל קטן תראו בעיקר שום דבר. מומלץ לוותר!!. האופציה שניה (אותה לא ניסיתי) היא מונית. לחובבי החופים Playa ancon היא אופציה טובה. חוף יפה ודי שקט (3 מלונות בכל החוף). מומלץ לקחת טיול יומי ל- Topes de Collantes. שבדרך כלל יכלול תצפית יפה על האיזור וטרק קצר לאחד המפלים. ה-Casa del la musica למרגלות המדרגות האחריות של כנסיית Iglesia Parroquial הוא אחד ממוקדי התיירים בעיר. אל תפספסו!

Casa de la trova גם מומלצת מאוד. תיירים רבים מבלים לילה אחד במועדון La cueva: Discoteca Ayala קחו בחשבון, שאין שום קשר בין המקום הזה לתרבות הקובנית. המוסיקה שתשמעו שם תהיה בליל של טכנו, האוס, טראנס ושאר סוגים של מוסיקה אלקטרונית.

דיס המלצה – Taberna La Botija הינה מסעדה מאוד אובר רייטד. האוכל שם פשוט לא טוב! לא מומלצת כלל!

סאנטיאגו דה קובה

בעיניי יותר תחנת מעבר בין טרינידד לברקואה. אין מה להיות כאן יותר מיומיים. עם רכב שכור אפשר לעשות אותה גם ביום אחד.
גם אם אינכם חובבי מבצרים/אתרים היסטורים, מומלץ מאוד לבקר ב-Castillo el Morro, רק בשל הנוף המרהיב ביופיו המשתקף משם.אם תהיו לבדכם, סביר להניח שבשיטותכם ברחובות ובברים המקומיים, נערות מקומיות יציעו לכם לבוא איתן לרקוד. קחו בחשבון שברוב המקרים מדובר בנערות ליווי.

בניגוד להמלצות שקראתי, Casa de las Tradiciones ממש לא אותנטי והלקה המקומית עושה בעיקר קאברים ללהיטי פופ ידועים ולשירים לטינים (לא קובניים) ידועים. דווקא Casa la trova, הרבה יותר אותנטי ומעניין בעיניי. Casa de la musica מאוד לא אותנטית ומלאה בזונות וטיפוסים מפוקפקים. מומלץ בחום לוותר.

לא להחמיץ ביקור במסעדה El Barracón (הזמינו את Carne pa' Chango המצויין). בקנה מידה של קובה, מדובר במסעדת גורמה של ממש! והמחירים סבירים מאוד.

ברקואה

עיירה קטנה ויפה. פחות תיירותית ואותנטית בהרבה משאר הערים שהייתי בהם. בעיקר איזור הטיילת והשבילים המובילים ל-Playa duaba. באיזור זה תוכלו לפגוש את האנשים האמיתיים של ברקואה ומסעדות זולות במיוחד. גם הסצינה הקולינרית שונה מאוד ומהווה גן עדן לחובבי מאכל ים. בכל מקרה, אל תפספסו ביקור במסעדה Sabor taino (הזמינו מנה של דגי Teti) .לחובבי השוקולד מומלץ לא לוותר על ביקור ב-Casa de la chocolade ו- Casa de la cacao.

מומלץ לעשות טיול חד יומי ל-Humboldt National Park. שמורת טבע יפה ומעניינת . לרוב הטיול יגיע גם ל-Playa maguana השקט .לחובבי הטרקים, מומלץ לעשות את הטרק ל-El yunque (חלק קטן מהטרק עובר בנהר. לכן הביאו איתכם בגד ים). ה- Casa la trova בעיר פשוט נפלא. שבו בכיסאות בחוץ והאזינו ללהקה המנגת במרפסת הבר לפחות באחד הערבים בעיר.

שתפו את העמוד

כתיבת תגובה

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
  דילוג לתוכן