חוצה איטליה עם ילדים חסרי מנוח – מרומא ועד ונציה כולל האגמים

חוצה איטליה עם ילדים חסרי מנוח… פוסט ארוך וציני. מי שאוהב פסטה שיקרא!

אז הפעם הראשונה שלי באיטליה הייתה במאה הקודמת בירח דבש ואני אומרת לכם שהנישואים שלי סבבה פלוס בעיקר כי הם נבנו על בסיס חזק של בולונז! מאז הייתי שם עוד מספר פעמים כי זו ארץ יפיפייההההה מכל זווית אפשרית ולכן בסיבוב הזה יצאתי עם טיול מאורגן, ש א נ י ארגנתי ז"א, לקבוצה של נציגים משבט האינדיאנים הצפוני שלנו. חשבתי שהאתגר הגדול יהיה לבנות טיול שידבר לשמונה איש מגיל 7 עד 63, אבל אז הסתבר שהאתגר היותר גדול היה לשרוד אותו בלי לחנוק אף אחד מהם.

ההרכב היה:

בנות הנוער שלי (אחת דוגמנית מייקאפ עם מזוודה שבע טון מי ישמע דיילת יופי, השנייה קבוצת כדורגל, באה עם מטען לפלאפון וארבע תחתונים בשקית נילון), אחותי (גמדת גינה שמכורה לסופרמרקטים), שני הזאטוטים שלה (אחת מתבאסת סדרתית, והשני חפרן מקצועי), אחי הצעיר (רווק נחשק מומחה בשפת C), אמא שלי (הולכת לאיבוד בתוך מלונות) ואנוכי כמובן (שסובלת כרונית מעודף ציניות)…

מפה לשם נסענו, השתגענו מהיופי, עלינו במשקל, חזרנו כשכולם בחיים והסכמנו פה אחד שהמסלול, שמוגש לכם פה באהבה, מושלם!
הטעות היחידה שלנו היא שבאנו באוגוסט ולדעתי המקום היחיד שהיה יותר לח ולוהט בימים האלה היה עמק המוות, בואך גיהנום. זה המקום לשלוח תודה לאלוהים שיצר לנו את הדולומיטים כדי שנתקרר.

המסלול:

המסלול הבא מתאים ל- 10-12 יום והוא מחייב רכב, מצב רוח טוב, ספריי נגד יתושים וכרטיס טיסה מפוצל (נחיתה ברומא חזרה מוונציה, אלעל), וזה הולך ככה:

גללו מטה אם אתם רוצים את התכ'לס, יש פירוט לגבי כל עיר/אזור כולל המלצת לינה ואתרי חובה לנוחיותם…
כמובן שניתן לאמץ המלצות לחלקים נקודתיים שרלוונטיים לכם, כך או כך תארזו גם קרם הגנה ומטרייה או לחלופין הצילו את נפשותיכם וסעו בנובמבר או במאי/יוני.

עכשיו ברשותכם, כמה הערות מקדימות.

הערה כלכלית:

איטליה לא זולה! האוכל יקר, האטרקציות יקרות והמלונות הטובים יקרים אחושילינג. מה שכן זה מחזיר אתכם הביתה בתחושה טובה כי זו הפעם היחידה ש א צ ל נ ו הסולר אשכרה זול יותר…

הערה אלקטרונית:

ב-90% מהמדינה הזו, במסעדות בבתי המלון ובמוזיאונים, אין מזגנים! אני חוזרת, א י ן F#$€ing מזגנים!!! וסליחה שאני מקללת פשוט הזעתי החוצה את כל החינוך שקיבלתי מהבית… שם, דרך אגב, יש לי מזגן 4 כוחות סוס למרות שאני גרה על הר וממש קריר אצלנו. גם באוגוסט. קיצר, אם אתם אנשים שאוהבים שנעים להם, תנחומי!

הערה טופוגרפית:

פערי הטמפרטורות בין רומא לדולומיטים דומה לזה שבין עמק בית שאן להרי ירושלים (כנראה מאותה סיבה , אז נא לארוז בהתאם. ולהביא מגבונים.

הערה גיאוגרפית:

אוגוסט לא אוגוסט את השמיים זה לא מעניין, הם נפתחים פה בפתאומיות ככה שאלוהי הגשם האיטלקי עונה בלייב לשאלה הנצחית: איך כל כך ירוק פה קיבינימט?!

הערה אנטרופולוגית:

האיטלקים הם עם ים-תיכוני טיפוסי רק בלי הקטע של הכנסת אורחים ולכן הם המציאו את הקופרטו, שזה מס ישיבה במסעדות שיופיע לכם בכל חשבון חוץ מהמקדונלדס ככה שלמשל קפה בדלפק יעלה יורו עשרים, אותו הקפה בישיבה יעלה 4 יורו, כי הם לא שמעו על פרופורציות למרות שזו מילה בלטינית.
הם גם יפנקו אתכם במס עירוני/City tax בכל צ'ק אאוט וברומא זה מגיע ל- 6 יורו לאדם! ללילה!! (בתאילנד זה מה ששילמנו של מסאג' 60 דקות), ולקינוח יש את מיסי הכביש שנעים בין 3.6 ל- 16.7 יורו תלוי איזה מרחק נסעתם ואיזה שירים שמעתם ברדיו. וכדי שיהיה לכם במה להתעסק, בזמן שהמקומיים מצפצפים לכם מאחורה כאילו שאתם בפתח תקווה, אז יש לשלם אותם במזומן בעודף מדוייק כי ברוב המקרים אין מענה אנושי במעברים האלה וגם כשיש הם לא יודעים חצי מילה באנגלית…
לא יודעת איך הדחקתי את זה שהתחביב של האיטלקים זה לטחון תיירים אז יצא שנפרדתי מאיזה 500 יורו בגלל כל המיסים האלה, לא כולל מס עצבים שזה חינם בונוס. הבנות שלי נאלצו לצמצם קניות של כל מיני שיט שהן לא באמת צריכות אבל הן קונות בכל זאת כי "הן ממש חייבות כזה" לא באמת כי הן עדיין טחנו לי את הארנק החצופות…

הערה נבואית:

שמתי בצד איזה 200 יורו לכל הדו"חות שעוד יגיעו אלי בדואר בחודשיים הקרובים, כי אפילו שהקפדתי על חוקי התנועה כמו שאני מקפידה לאכול פחממות אני סומכת על האיטלקים שכבר ימצאו משו להלביש עלי…
ויש מצב שפספסתי איזה תמרור קטנטן שכתוב רק באיטלקית לנוחיותם של כל התיירים כי ידוע שזו שפה בינלאומית באיזה מימד אחר עאלק חיים בסרט אלה!

הערה פרקטית:

מאוד חשוב לשים בוויז את המיקום של ה ח נ י ו ן בנקודה הבאה שלכם, כזה שאיתרתם מראש כדי לא להתחיל להסתובב כמו טמבלים…
ואם יש לכם ציוד באוטו אז עדיף חניון מקורה.

הערה חינוכית:

בחיאאאת תעשו שיעורי בית!
איטליה היא גן עדן להרחבת הידע שלכם ושל הילדים שלכם בקטע שאשכרה יכול להישאר איתם ולהיות משמעותי.
בכל עיר ולאורך המסלול יש נקודות היסטוריות, ארכיאולוגיות, תרבותיות, יש פנינים של אמנות, ארכיטקטורה וגיאוגרפיה מהמעלה הראשונה אז אנא מכם אל תחלפו על פניהם בלי לומר עליהם דבר מה בעל ערך.
הנה כמה דוגמאות: הידעתם שהקהילה היהודית ברומא היא בין העתיקות בעולם ושמקור המונח "גטו" מגיע משמו של הרובע היהודי בעיר ונציה במאה ה-16? שבניית הקולוסאום החלה כשנתיים אחרי חורבן בית המקדש השני ושיש קשר מסתורי ומרתק בין השניים? שיוליוס קיסר הקים את פירנצה בערך באותם שנים שציווה לשקם את יפו? שבפירנצה נולדו חיו ויצרו אישים שהיו כה גדולים עד לרמה שקראו לצבי הנינג'ה על שמם ? (לאונרדו דה וינצ'י, דונטלו, מיכלאנג'לו)? ושאם הייתם בדולומיטים אז ביקרתם ברכס מהרי האלפים ואתם עומדים על קרקע שנוצרה לפני 200 מיליון שנה?

קיצר, הבנתם את הרעיון….

אצלנו למשל כל ילד מקבל משימה כחודש לפני הנסיעה ונאלץ למורת רוחו לקחת אחריות ולהכין הדרכה על עיר/אתר כזה או אחר. כדי לעודד אותם – הדרכה טובה מזכה בעוד כמה ג'ובות לדמי הטיול שלהם.

וכעת, אחרי שחפרתי, כמה המלצות ברמת התכלס:

רומא:

הבירה האירופאית האולטימטיבית לשומרי כשרות (אנחנו שומרים טעים)! יש מצב שזה המקום היחיד בגלובוס החו"לניקי שיש בו מסעדות כשרות שגם גויים נכנסים לאכול בהן כי אשכרה יש להן ציון של 4.6 בטריפ אדווייזר.
תמצאו אותן לאורך רחוב Via del Portico d'Ottavia, שם דרך אגב, אם תרכינו ראש, תמצאו ותכבדו לא מעט אבני זיכרון…
ואם תרדו לקומת המרתף של Su Ghetto תעמדו מול קיר חשוף שמציג את החומרים מהם נבנו יסודות הבניין ולא תאמינו מה יש שם! תמסרו דש לעמית ואילן הבעלים של רוב המסעדות ברחוב.

לינה:
אני ממליצה על Grand Hotel de La Minerve (המיקום מנצח ויש מזגן!!!) או: Hotel Ponte Sisto (מיקום מעולה לשומרי שבת, אחלה ארוחת בוקר).

למידע נוסף והזמנת חדר במלון גראנד הוטל המרכזי לחצו כאן 

להזמנת חדר ולמידע נוסף על מלון פונטה לחצו כאן 

אתרי חובה:

 • הגטו היהודי ובית הכנסת הגדול ברומא (נסו לכוון לשישי בערב, זו חוויה!).
 • כמה אתרים שמתאימים לטיול רגלי של יום שלם: התחילו בפיאצה דל פופולו משם צעדו על רחוב הקניות Via del Corso ותגלו שרשת האיפור Kiko זה הסטארבקס של איטליה, איפה שאתם מסתכלים יש סניף. לאורך הרחוב יש הכללללל, רק כפי שאמרתי לבנות הנסחפות שלי: לא כל מה ש"נראה סוף" על הקולב האיטלקי מותאם לוויב הארץ ישראלי ולא כל מה שנראה קול באיטליה מתאים לעממיות של הרחוב בקרית שמונה, אז בואו!
 • משם תגיעו למדרגות הספרדיות/ספינת המזרקה ותגידו לעצמכם יא איזה נחמד פה, משם לנקודה הכי אינסטגרמית בעיר שם תפגשו עוד 5 מיליון תיירים: מזרקת טרווי Fontana di Trevi (לא לשכוח מטבעות לילדים ולהכין משאלות מראש).
 • המשיכו לצעוד בסמטאות הצרות לכוון הפנתאון ונוחו שם לצלילי מופעי רחוב מוסיקליים, תאכלו משו ואז תמשיכו לכיכר הכי יפה בעיר: פיאצה נבונה.
  יום שלם נוסף יש להקדיש לפורום והקולוסאום ואז לקנח במדינת הוותיקן (לא לשכוח לעדכן את הילדים שהאפיפיור הוא הגרסה הנוכחית למה שהתחיל בישו, שבכלל היה רב יהודי שתכנן רפורמה וסיים בהיעלמות ממערה).
 •  אשמח לעזור עם המלצות לרומא בקטע קולינרי

טוסקנה:

הנסיעה בין רומא למרכז טוסקנה (חבל ארץ) היא של כשלוש שעות..
כשהילדים מציקים מאחור ניתן לעצור במקום הקסום הזה: Cascate del Mulino, שזה אסופת נביעות טרמיות שמשום מה גוגל מפות בחר לקרא לו: אמבטיה לא מקורה?.
עצירה מומלצת לארוחת צהריים/ערב: Il Patriarca, זו מסעדה בתוך מלון בוטיק קסום, כל ביס תענוג.

לינה:
ממליצה על Residence San Lorenzo a Linari Sovicille

למידע נוסף על המלון המצויין לחצו כאן 

אתרי חובה:
לנסוע באיזי ולעצור מידי פעם בצד הדרך לצאת מהאוטו ולהגיד בקול רם: איזה יופייייייי פההההההה ינעל העולם.
להיכנס לעיר העתיקה סיינה לסיבוב ספונטני ומשם לתוך העיירה הציורית שהשתמרה באופן מושלם מימי הביניים: סן ג'ימיניאנו. שימו לב להבין מראש את עניין החניה!
אפרופו סן ג'מיניאנו: אחרי שטיפסתם רגלית לתוך חומות העיר, יש שם בכיכר המרכזית גלידריה שזוכה כבר כמה שנים ברציפות בגלידה הטובה בעולם!!! מצאתם אותה? נהדר, אל תאכלו שם! תאכלו ליד, איפה שאין תור… אותו טעם.

פירנצה:

הנסיעה מלב טוסקנה לפירנצה די קצרה, כשעה וחצי, בעיקר כי היא חלק מהחבל וזו עיר יפייפיה ומלאת אופי! החבורה שלי אהבה אותה יותר מאשר את רומא!

לינה:
ממליצה על Firenze Number Nine, המיקום מעולה, החדרים גדולים ומדהימים, ויש מרכז ספא חופשי לאורחים! שימו לב שיש בבעלותם גם בריכה מחוץ לעיר העתיקה והם מספקים הסעות מידי שעה.

להזמנת חדר במלון המפנק לחצו כאן 

אתרי חובה:
מתחילים בבזיליקה המרכזית היפייפיה Brunelleschi's Dome, משם אפשר לשוטט בספונטיניות כי המרכז העתיק של פירנצה קטן מספיק כדי לתפור אותו רגלית בכיף, כמובן שמזיעים למוות בדרך אבל הי, ככה זה גם בארץ באוגוסט אז די להתלונן *ציטוט של עצמי*
לא לפספס את השוק המכורה: Mercato di San Lorenzo, וגם מוזיאון מומלץ: פאלאצו מדיצ'י ריקארדי או המוזיאון הלאומי ברג'לו, ואז תחצו את הגשר העתיק: Ponte Vecchio ותעלו לכוון פיאצלה מיכלאנג'לו.

ורונה:

הנסיעה מפירנצה לורונה היא של כשעתיים וחצי, זה בקטנה, הכבישים רחבים, מותר לנסוע 130 קמ"ש והדרך מקסימה וירוקה להפליא.

לינה: לא צריך! נכנסים לאחד החניונים הרבים בסמיכות לעיר העתיקה ועושים בה סיבוב של 3-5 שעות ודי…

אתרי חובה:
הארנה המרשימה, בית הכנסת העתיק, הבית של יוליה כמובן (רק תקראו תקציר של הסיפור מראש וכדאי להכין פתקים כי זה קטע חמוד ולא לשכוח ללטף לפסל של יוליה את ציץ ימין), ארוחת צהריים/ערב באזור Fontana Madonna… וזהו בערך…

משם לנסוע למלון בחלק הדרומי/תחתון של אגם גרדה.

אגם גארדה:

הנסיעה מורונה לאגם גארדה היא של 40 דקות, קצר וקולע.

לינה: Gardaland Hotel הוא אחלה! ציורי וכייפי לילדים ומבוגרים, רק קצת יקר. אופציה לא פחות טובה וקצת יותר זולה: Hotel Parchi del Garda… יש להם אחלה בריכה הילדים עפו עליה!

אתרי חובה: בכל המלונות יש שירות לתייר ויוכלו להמליץ לכם ולמכור כרטיסים לכל הפארקים הרבים שנמצאים בגזרה ויש מלאאאאאא….
אנחנו עשינו כמה מהם, היה נחמד, הבעיה היא שהיו לנו בחבורה שני גמדים מתחת ל1.40 מטר, שזה מסתבר פחות רצוי פה באיטליה, ככה שחצי מהדברים לא היו רלוונטיים ובאיזשהו שלב נדרשנו לגרד מהמדרכה את אחד הזעטוטים שנשכב בצרחות מחאה על זה שהוא נמוך וזה לא פייר כי מה שווים לו כל החיים האלה בכלל.
אז פה אחד הוחלט שהכי שווה זה ארוחת האבירים כי לאכול עם הידיים אפשר גם במטר עשרים, ואכן היה פגזזזזזז! רק הורים תקשיבו, תכנסו לקטע, תעמדו על השולחנות ותריעו במלא גרון לאביר שלכם. לא בשביל הילדים, בשבילכם!!!

מבחינת עיירות לבקר בהן: Lazise היא בין הנגישות והיפות, יש את סירמיונה הפופולרית וגם דסנזאנו מקסימה. בגדול אין מה להיכנס ללחץ, ראיתם אחת ראיתם את רובן… יש גבול כמה מהשיטוט הרומנטי הזה הילדים יכולים לסבול והשווקים האוטנטיים מוכרים את אותו שיט בכל העיירות, באחריות …

יש כמובן את הר בלדו שנחמד לעלות אליו, יש רכבל עם קרונות ל-40 איש, עולים לגובה משמעותי ככה שמרגיש שעוברים מקיץ לחורף שזה לבד סיבה טובה לעמוד את התורים שיש פה באוגוסט. יחד עם זאת, אם אתם ממשיכים לדולומיטים אפשר לדלג, צפויים לכם הרים שהרבה יותר שווה לטפס עליהם.

צפון אגם גארדה:

הנסיעה היא בין 45 דקות לשעתיים, תלוי בתנועה סביב האגם כי יש שם טריליון רכבים בכל רגע נתון עם תיירים גרמנים שנוסעים לאט לאט לאט!

אתרי חובה:
עוצרים לפיקניק בוהריים באגם טנו Lago di Tenno, כי מה רע לשחות במים טורקיז נעימים? ותקשיבו לי, תשאירו לזה 4 שעות! כי זו המשמעות האמיתית של חופשששששש….. תשכירו סירת פדלים ותזרקו את עצמכם ואת הילדים לתוך האגם הצונן (ואז תעלו מהר חזרה לסירה ותגידו להם שיש מצב שראיתם כריש ?).

לינה: אפשר ללון בסביבת אגם טנו (מומלץ: Club Hotel Lago di Tenno) או להמשיך 45 דקות נסיעה לכיוון Molveno – עיירה נוספת על אגם יפייפהההההה – וללון שם (מומלץ: Lake & Nature Hotel Gloria).

למידע על מלון לאגו די טאנו לחצו כאן 

הדולומיטים:

חברים, היכונו כי זה החלק הכי שווה בטיול הזה! נתחיל מזה שנוסעים בתוך סצנה לא הגיונית של הרים שדות אגמים ונחלים ולאורך הדרך מלווה אתכם תחושה חזקה שהטבע עושה פה שואו-אופ רציני. הייתי בהרבה מקומות בעולם וזו אחת הפעמים שממש נתפסה לי הלסת!

הנסיעה מצפון גארדה לתוך ליבם הפועם של ההרים היא סביבות שעתיים, צאו מוקדם בבוקר.
נוסעים נוסעים ואז עוצרים לגלידה בעיירה המקסימה בולצאנו Bolzano, משם בוחרים לנסוע דרך כביש SS241, כביש יפיפיה שחוצה פסגות ואגמים ומגיעים להר הגבוה ביותר ברכס, הר Marmolada, שם עולים ברכבל 3600 מטר לפסגה, יש שם קרחון גם באוגוסט והנוף פשוט עוצר נשימה! ואם לא הנוף אז הקור! אפשר לאכול צהריים בתחנה 2 יש שם מסעדה מפתיעה באיכות האוכל ובמחירים הוגנים. עכשיו, אם חישבתם את הזמנים שלכם נכון אז בירידה מהמרמלדה אל תחזרו לאוטו, תחפשו את הכניסה למסלול: Cascate Gola Di Sottoguda, זה מסלול של 2 ק"מ שעובר בתוך ערוץ נחל בין שני מצוקי ענק וזה פשוט מרהיב! כנסו רגלית המסלול מהכיוון הזה הוא בירידה. לפני שאתם נכנסים תקנו כרטיסים לרכבת שתחזיר אתכם מנקודת הסיום בחזרה לחניון.

עוד אתרי חובה בהרים:
אם אתם בקטע של מסלול הליכה תעשו את Lago di Sorapis, אם רוצים ביקור במפלים מגניבים אז: Cascate di Fanes,
ובכל מקרה, תקשיבו היטב, תשאירו חצי יום (אנחנו שילבנו עם פיקניק צהריים) לביקור ב: Lago di Braies…. לא לשווא הוא ברשימת 10 האגמים היפים בעולם!
חוץ מכל אלה יש רכבלי סקי כל כמה קילומטרים שעובדים כל השנה ונכון שאין שלג באוגוסט אבל זו חוויה מקסימה מהנוף משגע. יש מתחמי ספא בסמיכות לכל עיירה שמציעים בריכות מיומנות וכזה, ויש פארקי חבלים לילדים ונוער חובב אומגות לדוגמא: Adrenaline X-Treme Adventures Park
ויש גם חינמים, ללא תשלום, שפשוט פזורים להם מסביב כמו למשל: Mondo Bimbi – Kinderwelt.

לינה: אנחנו עשינו את 3 הלילות במלון דירות מקסיםםםםם במיקום מעולה בלב העיירה קורטינה ד'אמפצו, עם במדרחוב סמוך מאובזר באופציות קולינריות לרוב ועם רכבת קטנה מקומית שעושה סיבוב בגזרה פלוס ביקור באיזה כפר אולימפי שקשור לשלג. המלון: Savoia Palace Hotel, מיטות קומותיים לילדים ומטבח קטן ונוח ואנחנו מסודרים. אה, וגם יש להם מלון תואם מעבר לכביש ושם יש כניסה למרכז ספא ובריכה מחוממת נהדרת ויש חניון לרכב.

אם גם אתם רוצים ללון במלון סבויה לחצו כאן 

ונציה:

פה תעשו לילה אחד. כן כן! זה מספיק!

הנסיעה מההרים למטה היא של כשעתיים וחצי, גם פה הדרך יפייפיה, עוברת על גשרים גבוהים ובתוך מנהרות… ואפשר לחתוך אותה באגם כזה או אחר שזרוקים להם בצד הדרך כאילו היו שלוליות אחרי הגשם.

תגיעו ישירות למלון: Hilton Garden Inn Venice Mestre San Giuliano, מלון עם חדרים גדולים ומקסימים, ארוחת בוקר עשירה מאוד ובריכה ליגה לאומית.
עוד ייתרון ענק של המלון הזה זה שממש מול דלת הכניסה שלו יש תחנת אוטובוס שעוברים בה לפחות 2 קווים שנוסעים דוך לתוך וונציה, 10 דקות נסיעה, כרטיס הלוך חזור עולה 3 יורו ומה צריך יותר מזה, הכי קל והכי נוח.
דרך אגב במאה הקודמת לקחנו מלון בתוך וונציה, כבר אז מכרנו כיליה כדי לשלם אותו ועוד יצא שסחבנו מזוודות בסמטאות הצרות כמו שני עבדים, לכן הוחלט שלא עוד!

למידע נוסף ולהזמנת חדר במלון הילטון לחצו כאן 

אתרי חובה בוונציה:
מהנקודה בה האוטובוס מוריד אתכם אתם צועדים 30 מטר ועולים על אוטובוס מים עד לכיכר סן מרקט, הנסיעה המימית היא חוויה בפני עצמה.
אחרי התרשמות עמוקה מהכיכר אתם פשוט צועדים לכם בכייף בסמטאות ובפלאצות המגוונות. יש לוודא שהמסלול שבחרתם עובר בגשר החוקה Ponte di rialto. יש כמובן מוזיאונים שונים אם עוד בא לכם בניהם גם המוזיאון היהודי ועוד כהנה וכהנה.
ואם בכל זאת הגזמתם ובאתם ליותר מלילה אחד אז תשלבו שיט לאי הצבעוני Murano, הוא מקסים ויש שם מוזיאון זכוכית חביב ביותר.

זהו! נגמר המסלול ונגמר לי האוויר. שבוע הבא בסן פרנסיסקו, אבל הפעם לעבודה כי צריך להתפרנס ממשהו בחיים האלה.

כתיבת תגובה

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
  דילוג לתוכן