אוהבים לטייל באירופה – הכירו את הויזה החדשה שבקרוב לא תוכלו בלעדיה

אירופה נחשבת בשנים האחרונות לאחד היעדים הפופולאריים ביותר בקרב התיירים הישראלים. מדובר בשפע רחב מאוד של יעדים אשר מתאימים לאופי ולהרכב של כל טיול שתבחרו. בעשור האחרון כניסתן של חברות הלאו קוסט הפך את החוויה לזולה משמעותית, ובכך גם לאחד היעדים המועדפים לטיולים קצרים. בשנה הקרובה אנחנו צפויים לחוות שינויים בתנאי הכניסה לתיירים לחלק ממדינות אירופה ולכן אם אתם אוהבים לטייל באירופה – הכירו את הויזה החדשה שבקרוב לא תוכלו בלעדיה. 

ETIAS – הדרך העתידית לטייל באירופה

נכון להיום (נובמבר 2022) אזרחים ישראליים לא נדרשו בויזה לאירופה או בכל סוג של אישור כניסה לאירופה. כל אזרח ישראלי יכול היה לעבור בין מדינות אירופה השונות ללא בעיות ולטייל בכל היבשת. אך, החל מנובמבר בשנה הבא (2023), המצב צפוי להשתנות מעט. 

החל משנה הבאה מדינות אירופאיות רבות צפויות לשנות את תנאי הכניסה ולדרוש ויזה ייעודית לביקור באירופה, או בשמה הלועזי – ETIAS. מדובר בפועל במערכת בחינה ובדיקה של כל האזרחים הזרים אשר רוצים להיכנס לתוך היבשת. 

מטרתה של ה-ETIAS הינה לוודא את זהותם של הנכנסים למדינות השונות ולעקוב אחר תקופת השהות של האזרחים הזרים ביבשת. כאשר מדובר באמצעי למיגור תופעות של הגירה בלתי חוקית, אלימות ופשיעה אשר הגדלו משמעותית בעשור האחרון עם גלי המהגרים הבלתי חוקיים שהתנפצו על חופי היבשת. 

מיהן המדינות אשר יהיו חלק מהדרישה לויזה לאירופה?

אומנם הויזה נקראת הויזה לאירופה, אך חשוב לדייק את הנושא. כיום המדינות אשר צפויות לדרוש את הויזה ולהיות חלק מהשינוי הצפוי הינן מרבית מדינות שנגן ולא כל מדינות אירופה.

מהי אמנת שנגן?

אמנת שנגן הינה הסכם בין מדינות אירופאיות רבות אשר מסדיר את נושאי מדינות ההגירה וביקורת הגבולות. בין מדינות האמנה הוסרו לחלוטין ביקורת הגבולות ובחלקן אף הגבול עובר באמצע כביש. על אמנת שנגן חתומות חלק ניכר מאוד ממדינות האיחוד האירופאי, אך לא כולן. על כן, חלק מהמדינות באירופה כולה וכן באיחוד האירופאי אינן מאפשרות מעבר גבול ללא ביקורת דרכונים. 

חשוב לדעת כי ישנו הבדל בין מדינות האיחוד האירופאי לבין מדינות שנגן וכי לא כל מדינה מהאיחוד האירופאי הינה חלק מהאמנה. בנוסף לכך, ישנן גם מדינות שאינן חלק מהאיחוד האירופאי שחתומות על אמנת שנגן כדוגמה איסלנד ושוויץ.

אילו מדינות יהיו כלולות בויזה החדשה?

כאשר מדובר בויזה החדשה היא תקפה למרבית מדינות האיחוד האירופאי ובאופן כללי רוב מדינות שנגן ידרשו את הויזה, זאת כמובן נכון לסוף 2022 והדברים עשויים להשתנות לאורך השנה הקרובה ואולי אף לאחר התחלת התהליך. 

על כן, מתוך המדינות של האיחוד האירופאי אילו שלא ידרשו את הויזה הינן: אירלנד, בולגריה, בריטניה, קרואטיה ורומניה. 

רשימת המדינות שידרשו את הויזה לאירופה הינן:

אוסטריהאיטליהאיסלנדאסטוניהבלגיה
גרמניהדנמרקהולנדהונגריהיוון
לוקסמבורגלטביהליטאליכטנשטייןמלטה
נורבגיהסלובניהפינלנדצ'כיהצרפת
שוודיהשוויץ

לא רק ישראל – כל המדינות שיידרשו בויזה לאירופה

מידע חשוב מאוד עבור כל בעלי הדרכונים הזרים, הויזה נדרשת מכל אזרח זר שאינו חלק ממדינות האמנה ושבנוסף פטור מהוצאת ויזת שנגן. ועל כן, אם יש ברשותכם דרכון אמריקאי ואף אירופאי שאינו חלק מהאמנה אתם תדרשו לקבל אשרת כניסה למדינה אליה תרצו להגיע. על כן, חשוב מאוד לוודא כל מקרה לגופו ולא להסתמך על קיומו של דרכון זר.

תהליך קבלת הויזה החדשה 

כאשר אנחנו חושבים על תהליך של קבלת ויזה אנחנו מקבילים את התהליך ישירות לנדרש בעת קבלת הויזה לארה"ב. לפי ההצהרות שיצאו עד היום והמידע שפורסם התהליך אינו צפוי להיות ארוך, אינו צפוי לדרוש מכם להגיע פיזית לקונסוליות או לשגרירויות. להפך, הוצאת ה-ETIAS צפויה להיות תהליך מקוון, פשוט ומהיר מאוד.

מילוי פרטים

השלב הראשון של תהליך קבלת הויזה יהיה השלמת פרטים אישיים. כמובן שטופס הבקשה עדין לא פורסם באופן רשמי, אך המידע מהמידע שקיים עד עכשיו עולה כי המידע שתדרשו אליו תלוי גם במטרת הטיול שלכם. כולם יידרשו במילוי שם, שם משפחה, מין, מייל ואזרחות. 

מעבר לכך, תדרשו למלא את מטרת הביקור ומשך הזמן שאתם צפויים לבלות ברחבי אירופה. לאחר מכן אתם עשויים להידרש בפרטים מעמיקים יותר כמו מקום לינה במהלך הטיול, מצב רפואי, מידע על עבר פלילי, רמת השכלה ומקום עבודה. 

תשלום האגרה

לאחר סיום תהליך מילוי הפרטים האישיים, שאמור לקחת עד 10 דקות בלבד, תדרשו בתשלום אגרה. עלות האגרה צפויה להיות נמוכה יחסית, אך עדין לא ברור מה היא תהיה.

קבלת האישור

לאחר סיום התהליך, הבקשה שלכם צפויה לעבור לבדיקה ואישורים. על פי ההצהרות והתכנון שלב האישור אמור לקחת מספר דקות עד 48 שעות בלבד ואת התשובה תקבלו ישירות למייל שתעדכנו.

החוקים שחשוב להכיר

ישנם כמה חוקים חשובים שצריך לדעת בכל הנוגע לויזה החדשה לאירופה:

 1. הויזה תהיה תקפה ל-3 שנים מרגע קבלתה. 
 2. הויזה תאפשר שהייה של 90 ימים ב-180 ימים רצופים, בדומה לחוק היום. 
 3. הויזה תקפה לכל אחת מהמדינות החתומות. המשמעות הינה שאם קיבלתם לפני שנה ויזה לגרמניה, היא תקפה גם לאוסטריה, בלגיה וליטא.

תהליך חדש – היו סבלנים והקפידו להתעדכן לפני הטיסה הבאה שלכם

הדבר החשוב ביותר שיש לזכור הינו העובדה שמדובר בתהליך חדש לחלוטין. הוא חדש לנו כתיירים והוא גם חדש לממשלות האירופאיות השונות. המשמעות הינה שייתכנו עיכובים נוספים בהתחלת ההרצה של הדרישה לויזה. 

נוסף לכך, ייתכנו גם תקלות בתהליך קבלת הויזה ושינויים בתהליך. היו סבלניים ושימו לב תמיד לשינויים. 

כתיבת תגובה

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Post Type Selectors
  דילוג לתוכן